nuManaGa.com

Dedemin İnsanları

  Bu ülkenin insanları büyük acılarla boğuştu geçmişte. İşte onlardan biridir mübadele. Doğdukları, doydukları, yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan kardeşlerimiz, maalesef göçten sonra da -yaşamayanın bilemeyeceği- sıkıntılar çektiler. Yunanistan’da Türk tohumu, Türkiye’de Yunan gavuru.” şeklinde itham edilen Türklerin hikayesini Çağan Irmak, Dedemin İnsanları ile yüreğimizde hissetmemizi sağlıyor.

  Dedemin İnsanları, küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. Sıcak Ege insanlarının hikâyesini sunan film, mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, ihtilallere farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor.

  Filmin sinopsisini Dedemin İnsanları’nın internet sitesinden bire bir alarak buraya eklemek istiyorum: “Ozan, Ege’de küçük bir sahil kasabasında yaşayan 10 yaşında bir çocuktur. Girit göçmeni dedesi Mehmet Bey nedeniyle arkadaşları onunla “gavur” diye alay etmektedir. Yalnız kalmaktan korkan Ozan, başta dedesi olmak üzere ailesine kızar “Biz Türküz.” diyerek onlara kafa tutar.

  Ozan’ın dedesi Mehmet Bey, kasaba eşrafından, saygın bir adamdır. Kasaba halkına kol kanat gerer, sorunlarıyla ilgilenip, onlara yardım eder. Hoşgörürsüyle bilinen Mehmet Bey torununun bu durumundan dolayı üzülmekte ve endişe duymaktadır. Mehmet Bey daha yedi yaşındayken, ailesi zorla topraklarından kopartılmış, mübadeleyle Girit’ten göçmüşlerdir. Mehmet Bey’in en büyük arzusu ölmeden evvel doğduğu toprakları görebilmektir. Bu özlemle sık sık içinde mektuplar olan şişeleri Ege’nin mavi sularına bırakmaktadır.”

  Filmde Çetin Tekindor, Hümeyra, Gökçe Bahadır, Yiğit Özşener, Sacide Taşaner, Zafer Algöz, Mert Fırat, Ezgi Mola gibi çok önemli oyuncular yer alıyor. Böyle önemli oyuncuların rol aldığı bir filmi izlerken gerçekten mest oluyor insan. Mert Fırat’ın ve Ezgi Mola’nın göç sahnelerindeki başarılı oyunculukları, Yiğit Özşener’in ihtilal yönetiminin atadığı belediye başkanına doğruları takır takır söylerken izleyiciye verdiği duygular, Gökçe Bahadır’ın hem anne hem evlat hem de eş olarak sıkıntılar çeken Nurdan karakterinin ruh halini tam olarak hissettirebilmesi… Hepsi çok iyi; fakat Çetin Tekindor üzerine ayrıca konuşmak isterim. Tekindor, gerçekten büyük oyuncu. Duruşuyla, konuşmasıyla, mimikleriyle; kısacası her şeyiyle gözlerimize, duygularımıza hitap eden Çetin Tekindor, oynadığı Mehmet Yavaş karakterinin sinema tarihimizdeki unutulmazlar arasına girmesini sağlıyor. Küçük Durukan’a da değinelim. Mehmet Yavaş’ın torunu Ozan’ı canlandıran Durukan Çelikkaya oldukça başarılı. Çağan Irmak’ın en sevdiğim yanı sinemamıza çok iyi çocuk oyuncular kazandırmasıdır. Babam ve Oğlum, Ulak filmlerinde olduğu gibi Dedemin İnsanların’da da başarılı bir küçük oyuncu karşımıza çıkıyor.

  Bu filmi dedesine ithaf eden yönetmen Çağan Irmak için uzun uzun cümleler kurmaya gerek görmüyorum. Usta yönetmen kürek çekse izlenir!

  Sımsıcak ve duygu yüklü bir hikaye Dedemin İnsanları. Gözlerine, yüreğine hitap eden iyi bir film izlemek isteyenler hiç durmasınlar ve vakit kaybetmeden Dedemin İnsanları’nı  seyretsinler.

Dedemin İnsanları filminin fragmanı:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yatacak Yerin Yok
Yatacak Yerin Yok

  Kardeşi sınırda terörist kurşunlarına göğüs gererken, bu ülkenin gençleri canlarını feda ederken, her gün bir anne evlatsız kalırken, hayatının...

Kapat