nuManaGa.com

Dağ

Dağ  Türk sineması artık iyi filmlerle seyircileri kucaklıyor. Konuların aşktan ve komik unsurlardan sıyrılmasının ve de bu ülkenin gerçeklerinin merkeze alınmasının bu hususta rolünün büyük olduğunu düşünmekteyim. İyi filmlerden biri de Dağ. 2012’nin son aylarında sinemaseverlerle buluşan Dağ, sayıca küçük; fakat icraatları büyük olan bir oyuncu ve çekim ekibinin ürünü. İnanmanın önemini gösteriyor öncelikle Dağ filmi.

  Filmin çekim ekibi sadece on kişiden oluşuyor. Filmin yönetmeni Alper Çağlar -15 derecede birbirine inanan küçük bir ekibin bu filmi çektiğini belirtiyor. Erzurum’un zorlu hava şartlarında çekilen bu filmin yapım ekibini yürekten kutluyorum.

  Film bir asker ve dostluk hikayesi. İstanbullu Oğuz, parası olmasına ve çevresindekilerin askere gitmesini istememesine rağmen bedelli askerliğe sırt çevirir. Askere gitmeyi seçer ve kendisini cesaretinin sınanacağı bir tehlikenin içinde bulur.

  Oğuz’un sürekli dalaştığı, Keçiörenli Bekir ise uzun dönem er olarak askerlik yapmaktadır. Ne komutanlarla ne de erlerle arası iyi olan “arıza” lakaplı Bekir’in askerliği, asi tavırları yüzünden iki yıl uzamıştır. Oğuz ile omuz omuza girmek zorunda kalacağı mücadele inandığı ve güvendiği cesaretine rağmen Bekir için de adeta bir sınav olacaktır.

  Cesaretlerinin sınırlarını en zor şartlarda test edecek olan bu iki genç asker, baskından önce karargahtaki husumetlerini bir kenara bırakıp, kimsenin onlara yardım edemeyeceği bu dondurucu ve vahşi ortamda teröre karşı birlikte mücadele edecek ve de büyük kahramanlıklar sergileyeceklerdir.

  Filmin oyuncularının isimleri şöyle: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Mesut Akusta, Cengiz Coşkun, İpek Bağrıaçık, Fırat Doğruloğlu ve Gözde Mutluer. Başrollerde karşımıza çıkan Ufuk Bayraktar ve Çağlar Ertuğrul’un çok iyi performans gösterdiklerini de belirtmek gerek. Her iki oyuncu da rollerinin hakkını fazlasıyla vermiş.

  Dağ filminin sloganı çok şeyi özetliyor: “Bir ölür, bin dirilir.” Doğru değil mi? Terör belasının yüzünden şehit düşen asil askerlerimizin arkasından milyonlarca kişi bayrağı devralmak için bekliyor. Ayrıca bugüne kadar vatan uğruna canını koyan askerlerimizin isimlerini de ölümsüzleştiren Dağ filmi, hem akla hem de yüreğe hitap eden bir film olarak dikkat çekiyor.

  Fantastik saçmalıklarla aynı tarihte vizyona girmesi bu önemli filmin ne yazık ki az sayıda sinemada gösterilmesine neden oldu. “İyi ki sinemada izleme şansına eriştim.” dediğim filmlerden biri olan Dağ, mutlaka izlenmesi gereken bir eser.

  Dağ filminin fragmanı:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı
Tahir Sami Bey’in Özel Hayatı

  Mustafa Kutlu eserlerine olan düşkünlüğümü yedi cihan bilir. Sır, Bu Böyledir, Uzun Hikaye, Ya Tahammül Ya Sefer… Üstadın üslubu,...

Kapat