nuManaGa.com

Dağ 2

Türk sineması son yıllarda emek fakiri bir görüntüyle karşımıza çıkıyor. Uzakdoğu sinemasından uyarlamalar, başı ve sonu belli olmayan romantik komediler, yalnız küfrü yol edinen sözde komik filmler… Söyler misiniz? Hangisinde emek var?

Emek, öncelikle zihni kullanmayı gerektirir. Zihin devrede olmalıdır. Çekim kalitesini günden güne arttıran sinemamızın bunca konu varken konu sıkıntısında boğulması zihnimizin çalışmadığının göstergesidir.

 Son yıllarda zihni kullanan ve Türk kelimesinin hakkını veren yegâne çalışma Dağ 2 adlı filmdir. Hem de şu zor günlerde kahraman askerlerimizin hiçbir yerde göremeyeceğimiz öyküsünü bizlerle buluşturmayı başarması bakımından ayrıca kıymetlidir.

Alper Çağlar harika bir film sunuyor bizlere. Teknik anlamda Türk sinemasının geldiği yeri en iyi örneklerle görmekteyiz.

fb_img_1482567427537

Film bordo bereli yiğitlerin kahramanlık öyküsünü açıkça, mertçe anlatıyor. Milli kimliğin önemini idrak etmeyenlerin bile tüylerini diken diken edebilecek senaryoda ne boşluk ne de bir eksik var. Her şey yerli yerinde. Bu da ne kadar titiz bir çalışma olduğunu kanıtlamakta.

Şimdi kısa kısa filmin her anlamda can alıcı etkiye sahip olmasının nedenlerine değinelim. Öncelikle film İŞİD belası henüz hortlamamışken meydana getirilen bir senaryoyu bizlere izletiyor. Efektler yerinde, abartı yok. Filmde kullanılan tank, bu film için özel olarak üretildi. İlk kez bir filmde milliyetçilik tam anlamıyla yer aldı. Oyunculara eğitim veren yiğit askerlerimizden biri ne yazık ki şehit oldu. Filmin her şeyi yerli. Askeriye envanterine yeni giren milli piyade tüfeklerinin filmde kullanılması harika bir detay… Daha fazlasını filmin sosyal medya hesabında bulabilirsiniz.

Filmin bir diğer özelliği ise tanıtım için herhangi bir reklam vermemesi. Yıllardır beklenen ve sonunda kavuşulan filmin senelerdir açık olan sosyal medya hesabı tek tanıtım aracı. Ayrıca bu sayfada yönetmenin samimi sohbetlerine de tanık olmak mümkün.

Son yılların en iyi filmine mutlaka gidin. Kaliteli, epik ve duygusal bu film bol seyiriciyi fazlasıyla hak ediyor.

Dağ 2 Fragman:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Karbonlaşan İnsanlar
Zamanın Durduğu Yer: Pompei

Zamanın duracağını hiç düşünmemiştim ben, ta ki o güne dek. O gün, Napoli'deki ilk günümde, yıllardır beklediğim o an geldiğinde......

Kapat