nuManaGa.com

Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış

  Çocuk edebiyatına ilgi duymaktayım. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda yürüttüğüm Okuyorum Oynuyorum adlı projeyi çok sevmemin nedeni de budur. İlgi duyduğum bu alanda yaptığım araştırmalar, çocuk edebiyatına gereken önemin verilmediğini gösteriyor. Oysa toplumların en önemli unsurları olan çocukların merkezde olduğu çocuk edebiyatı daha fazla önemsenmeli. Bu edebiyat alanında verilmiş güzel ve yararlı bir eseri tanıtmak istiyorum sizlere. Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış “Çocuk Edebiyatı Nedir Ne Değildir?” adlı eser bu edebiyat alanını derinlemesine ele alıyor.

  Mustafa Ruhi Şirin imzalı Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış “Çocuk Edebiyatı Nedir Ne Değildir?” Kök Yayınevi tarafından okurlara sunuluyor. 104 sayfalık eserde çocuk edebiyatının tarihi, sorunları ve bu alanda yapılması gerekenler ele alınıyor.

  Memleketlim olan Mustafa Ruhi Şirin eserinde bu edebiyat alanının önemine ve özellikle bu alanda eleştirel yazılar, eserler olmamasına dikkat çekmeye çalışıyor. Bu husus çok önemli. Çocuk edebiyatı alanında yazılan eleştirel yazarlar olmaması sıkıntılı bir durum. Çünkü eleştiriler kitapların kalitesinin artmasını sağlar. Çocuk edebiyatını ayrı bir alan olarak kabul etmeyenlerin sayısının çokluğunu düşünürsek, bu alanda eleştirilerin olmamasına şaşırmamak gerek.

  Uzun zamandır gözlemlediğim ve bu eserde de değinilen bir başka husus ise kitapların durumu. Çocuk kitabı diye yazılan her eser çocuklarımızın seviyesine uygun olmuyor. Kimi kişiler “yazarım” demek ve bu alanı kolay gördükleri için kalem tutuyorlar. Bu çok tehlikeli bir durum. Pedagojik açıdan yeterli olmayan ve basit sözcüklerle çocukları zorlamayan eserlerin hiçbir önemi yok.

  Çocuk edebiyatının ne olduğunu öğrenmek ve bu alanın önemi kavramak isteyenler Mustafa Ruhi Şirin’in bu yararlı eserlerini okumalılar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Fethiye'de Tur Şirketlerine Bakın
Fethiye’de Tur Şirketlerine Bakın

Güzide tatil merkezlerimizden Fethiye, güzelliği kadar pahalı olması ile de ünlü. Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Akvaryum Koyu, Çalış... Birbirinden hoş koylara,...

Kapat