nuManaGa.com

Cirit Sporu

  Türkler spor konusunda oldukça başarılıdır. Tarih sahnesine çıktıkları zamandan itibaren spor oyunları düzenlemişlerdir. Ölüm törenlerinde yiğitler için güreşler tutmuşlar, bahar gelince cirit ve güreş oyunları ile eğlenceler düzenlemişlerdir. Türk sporu denince akla gelen cirit ve güreş kültürümüzün önemli bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde Erzurum’da düzenlenen cirit oyunları ve Kırkpınar’da düzenlenen güreş müsabakaları en meşhur olanlarıdır. Gün geçtikçe unutulan güreş ve cirit düzenlenen bu ve benzeri organizasyonlar sayesinde yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Cirit Nasıl Oynanır?

  Cirit Oyunu’nda iki takım bulunur. Bu takımlar 70 ilâ 120 metre genişliğindeki bir alanda karşılıklı olarak alanın en gerisinde 6’şar, 8’er veya 12’şer kişi olarak dizilirler. Ciritçiler bölgesel giyimleriyle atlarına biner. Sağ ellerine atacakları ilk ciriti, diğer ellerine de yedek ve yetecek miktarda cirit alırlar. İki tarafın birinden bir atlı öne fırlar, karşı dizinin önüne 30-40 metre kadar yaklaşır. Karşı tarafın oyuncularından birisinin adını seslenerek meydana davet eder. Sağ elindeki ciriti ona doğru savurur, sonra geri döner, atını kendi dizisine doğru mahmuzlar. Karşı tarafın davet edilen oyuncusu hızla onu takip eder, elindeki ciriti geri dönüp kaçan karşı taraf elemanına fırlatır. Bu kez ilk oyuncunun çıktığı sıradan diğer bir ciritçi onu karşılar. İkinci diziden çıkan, sırasındaki yerini almak için süratle yerine dönmeye çalışır. Bu defa rakibi onu kovalar ve ciritini atar.

  Oyun böylece sürer. Cirit isabet ettiren ciritçi takımına bir sayı kazandırır. Eğer ciritçi attığı çavganı rakibine değil de ata isabet ettirmişse bir sayı kaybeder.

Cirit Oyununda Kullanılan Terimler

Değnek; Diğnek, Deynek: Çeşitli yörelerde cirit oyununa verilen ad.

Cirit Havası: Cirit oynanırken davul ve zurna ile özel ritmlerde çalınan ezgilerin tümü ya da bir tanesi.

At Oyunu: Ciritin Tunceli ve Muş yöresindeki adı.

At Oynatma Havası: Tunceli ve Muş yörelerinde ciritten önce at oynatma için özel ritmlerde çalınan ezgi ve ritmlere verilen ad.

Rahvan: Atın iki ayakla koşar gibi aynı yanda bulunan ayaklarını aynı anda atarak yaptığı, biniciyi sarsmayan bir yürüyüş şeklidir.

Rahvan At: Biniciyi sarsmadan yürüyen at.

Tırısa Kalkmak: Atın çaprazlama ayak atarak hızlı ve sarsıntılı yürüyüşüne denir.

Dörtnal: Atın en hızlı koşuşu.

Hücum Dörtnal: Atın en hızlı koşuşunun daha ilerisinde bir süratle hedefe at sürme.

Adeta: Atın düz yürüyüşü.

Aheste: Atın ağır ağır, arka kalçalara yüklenerek yürüyüşü.

At Başı: İki atın bir hizada oluşu.

At Cambazı: Ciritte at üzerinde beceri ve hüner gösteren binici.

At Oynatmak: Ciritte hüner göstermek.

Sipahi, Sipah, İspahi: Eskiden Yeniçeriler zamanında bir sınıf atlı askere denirdi. Fakat iyi at binen kişilere de at oyunlarında becerisi olan oyunculara da çeşitli yörelerde bu adlar kullanılmaktadır.

Seymen Olmak: Ulusal giysilerin yöreye ait olanlarının düğün nedeni ile Ankara dolaylarında giyilmesine denir.

Osmanlı: Atlı, suvari, anlamında kullanılmaktadır.

Menzil: Ciritte at üzerinde sıra biçiminde duranlara verilen ad.

Alan: Cirit meydanına verilen ad. Cirit oynanan yer.

Şehit: Ciritte isabet alıp ölenlere verilen ad.

Acemi: Savurduğu ciriti ata değen oyuncuya denir.

  At üstünde yaşayıp at üstünde kahramanlıklar yaşayan bir milletin at üstünde oynanan ve cesaret isteyen oyunu cirit, bize kalan önemli bir mirastır. Tanıtmamız, ileriye taşımamız ve daha da önemlisi yaşatmamız gerek.

  T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesinden yararlanılmıştır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,
  1. mersin33 diyor ki:

    mersinde atada binemiyon xDDDDDD

  2. Denizli20 diyor ki:

    Denizli ‘de anca ata binebiliyoruz :)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Killik Koyu
Killik Koyu / Dikili

Killik Koyu Dikili sınırları içerisinde bulunan Bademli yakınlarındaki muhteşem koylardan biri. Harika manzarası, tertemiz denizi ile ziyaret edenlerin unutamayacağı bir...

Kapat