nuManaGa.com

Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları

Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları  Şiirleriyle, öyküleriyle, deneme metinleriyle edebiyat coğrafyasının içinde önemli bir yer edinen yazarlardan Ali Ayçil. Çok yönlü bir sanatçı olan Ayçil, elini attığı her türde başarıyı yakalıyor. Kalemi güçlü, cümleleri titiz bir çalışmanın ürünü… Şiirlerindeki başarılı işçiliği denemelerinde ve öykülerinde de görmek mümkün. İşte başarılı bir çalışmanın sonucu: Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları.

  Ali Ayçil, ihmal edilen deneme türünün kaliteli örneklerini okumamızı sağlayan sanatçılarımızdan biri. İki bölümden oluşan Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları’nda yazarın yürekte iz bırakan cümlelerle yoğurduğu metinleri buluyoruz ve bu metinlerle birlikte geçmişle, hayatla baş başa kalıyoruz. Ayçil’in yazılarında hayatın göbeğinden konular ve onları harika bir şekilde bizlere sunan özlü, tatlı ifadeler var. Dahası var; keyif, hüzün, keder, neşe…

  Kovulmuşların Evi adlı kitabındaki “Babamızın Fotoğrafı Da Bir Gün Ölür” eseriyle yüreğimi ağlamaklı hale koyan Ayçil, Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları’nda yer alan “Uzun Samsun İçenler Aşireti” ile duygularıma ve düşüncelerime tercüman oluyor:

  “Uzun Samsun tiryakilerini kalın bıyıklı, hırçın, pas paye, vurdumduymaz ve izbe insanlar olarak görenler; sosyal tarihimizi anlayabilecek en mühim numuneleri saf dışı bıraktıklarının farkında bile değiller.”

  Bir sosyolog gibi çalışıyor metinde Ali Ayçil. Doğru, yerinde ve duygu kokan tespitleriyle “İşte bu.” dedirtiyor okurlarına. Ve enfes bir cümleyle mest ediyor:

  “Ve yine ölünceye kadar, tiryakinin son sigarasının içilmeyeceği yasasını bir kereliğine bile ihlal etmemişlerdir.

  Orijinal ve yazarın kendisine has cümleler hemen her yazıda gözlerimize dokunmakta: “Artık seni aramaktan vazgeçtim. Bunu bana şiir öğütledi.”, “Bütün göçmenlerin iki kalbi vardır.”, “Hayatta hiçbir rastlantı, aşk kadar pahalıya patlamamıştır.” gibi. Böylesine kalıcı, adeta vecize olan cümlelerin karıştığı eserler bulmak kolay olmuyor taklitler dünyasında. Ali Ayçil, hece hece farkını ortaya koyuyor.

  Timaş Yayınları’nın sunduğu Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları alınmalı, okunmalı… Sonrası malum başucu kitabı oluyor ve her gün severek buluşuluyor.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Hükümdar
Hükümdar

  Tarihi romanlar bir başkadır. Kılıçlar, kalkanlar, kargılar, oklar, gemiler, toplar, yüksek surlar, derin planlar, güçlü ve onurlu savaşçılar… Hayal gücümüzün sınırlarını...

Kapat