nuManaGa.com

Çetinkaya Köprüsü / Bafra

  Bafra denince akla çok şey gelir. Dondurma, pide, nokul, Kızılırmak gibi. Bunların arasına Bafra Çetinkaya Köprüsü’nü koymazsak bir şeyler eksik kalır. Bafra ile ilgili her şeyde bu ihtişamlı köprünün resmedildiğini görürüz. Bafra’dan dünyaya açılan şirketlerin hemen hepsinin logosunda Bafra Çetinkaya Köprüsü’nü görmek mümkün. Bafra Belediyesi’nin logosu da yine bu ihtişamlı köprüden izler taşımakta.

  Çetinkaya Köprüsü, 1937 yılında hizmete açılmış. Bir kasım günü hizmete açılan, 7 kemerli ve 250 metre uzunluğunda olan köprüye dönemin bakanlarından Ali Çetinkaya’nın soyadından yola çıkılarak Çetinkaya Köprüsü adı verilmiş. Köprü yapılmadan önce aynı yerde bir ahşap köprü bulunmaktaymış. Yeni köprü ile birlikte halkın Kızılırmak’a meydan okuması daha da kolaylaşmış.

  Kızılırmak bir kültürdür. Geçtiği her yörede Kızılırmak’ın çok önemsendiğini görürüz. Bafra’da da öyle. Kızılırmak Bafra’ya hayat vermesinin yanı sıra geçmişte çok büyük acılar da yaşatmış. Nice seveni ayırmış, yiğitlere mezar olmuş… Türküler, hikayeler yaşananları günümüze kadar taşımış. Günümüzde gelinler, Kızılırmak’ın üzerindeki ihtişamlı duruşu ile büyüleyen Çetinkaya Köprüsü’nden geçmeden düğün yerine gitmiyorlar. Düğün salonlarına gidilmeden önce mutlaka Çetinka Köprüsü’ne uğruyor Bafralılar. Sadece Kızılırmak değil; Çetinkaya Köprüsü’de Bafra’nın kültüründe önemli bir yer taşıyor.

 

  Günümüzde bu güzel eser ne yazık ki hak ettiği değeri görmemekte. Yanına yapılan yeni köprüler ile trafik akışı sağlanıyor. Çetinkaya Köprüsü Bafra’nın simgesi olmasına rağmen ne bir ışıklandırma ne de bir tanıtım var. Şehrin kültürünün göbeğinde yer alan bir eserin gereken ilgiyi görmemesi gerçekten çok üzücü. Oysa ışıklandırılsa, süslense, temizlense… Ama adam gibi! Aynalı Çeşme’yi katledenler el atmasınlar Çetinkaya Köprüsü’ne. Restorasyonun anlamını öğrendikten sonra işe kalkışsınlar!

  Bafra’nın simgesi Çetinkaya Köprüsü bütün ihtişamıyla gelenleri selamlıyor. Bafra’ya yolunuz düşerse bu kıymetli eseri mutlaka görün.

  Resimleri büyütmek için üzerilerine tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Neden 17 Kasım?
Neden 17 Kasım?

  Devlet erkanı Sultan Abdülmecid'i anma günü düzenliyor. Neden böyle bir şeye gerek duyuluyor anlamış değilim. Sultan Abdülmecid tarih sayfalarında...

Kapat