nuManaGa.com

Cem Karaca

Kimi sanatçılar vardır yaşarken hak ettikleri değeri görmezler. Halkımız sever onları ama pek belli etmez. Acı haberleri duyulduğunda, vefat ettiklerinde anlaşılır halkın verdiği değer… Cem KARACA da yaşarken hak ettiği değeri görmeyen sanatçılarımızdan. Hep farklı şeyler söylendi onun için. Dini tartışıldı, tarzı eleştirildi… Müziğinin kalitesine, sempatik davranışlarına, mütevazi ve örnek bir insan oluşuna o hayattayken çok az değinildi ne yazık ki.

Tarzını, giyimini konuşan çok kişi oldu Cem KARACA’nın. Biz müziğinden bahsedelim. 5 Nisan 1945 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cem KARACA 1963 yılında arkadaşları ile birlikte kurduğu “Dinamitler” adlı grup ile sahnelere ilk adımını atar. Bu grubun ardından farklı birçok grup ile sahnelerde yer alır. En son Kurtalan Ekspres ile çalışmıştır.

Cem KARACA denilince akla hemen Tamirci Çırağı adlı o mükemmel eser gelir. Bu eseri seslendirmeyen kalmadı ülkemizde. Hiçbiri Cem KARACA’dan dinlediğimizde aldığımız tadı vermedi, veremiyor. Onun sert ve güçlü sesi Tamirci Çırağı’nı bambaşka bir havaya sokuyor. “İşçisin sen işçi kalk giy dedi tulumları…”

Namus Belası, Sen de Başını Alıp Gitme Ne Olur, Islak Islak, Resimdeki Gözyaşları, Delikanlı Sevdası, Raptiye Rap Rap, Bindik Bir Alamete, Tamirci Çırağı… Bu şarkıları bilmeyen yoktur. Hatta sevmeyen yoktur dersek bile abartmış sayılmayız. Benim için en özel olanı Sen de Başını Alıp Gitme Ne Olur adlı eser. Dinlerken kendimden geçiyorum, dalıp gidiyorum. Bu kadar güzel sözler ve sözleri gölgelemeyen bir melodi… Özellikle “Hayatta hiçbir şeyim az olmadı senin kadar ve hiçbir şeyi istemedim seni istediğim kadar…” kısmı beni bitiriyor. Ne kadar manalı ve yüreğe dokunan sözler.

2004 yılında aramızdan ayrılan büyük sanatçı, güzel insan Cem KARACA’yı saygıyla, özlemle ve rahmetle anıyoruz. Eserleriyle, tarzıyla, tavırlarıyla gönüllerde taht kuran Cem KARACA her zaman bizimle olacak. Dinlediğimiz her eserinde zayıf, cılız, bıyıklı, güzel yürekli o insanı yanı başımızda göreceğiz ve onu yaşayacağız.

   Cem Karaca’dan Islak Islak:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Batı Park / Amisos Tepesi
Batı Park / Amisos Tepesi / Samsun

Samsun - Sinop kara yolu üzerinde bulunan iki güzel mekan... Ailece gezip güzel vakit geçirebileceğiniz Batı Park ve Amisos Tepesi....

Kapat