nuManaGa.com

Çanakkale Yolun Sonu

Çanakkale Yolu Sonu  Çanakkale’yi tek savaştan ibaret sananlar var. Çanakkale’deki mücadelenin bir günlük bir olay olduğunu düşünenler var. Var da var… Yanlış! Çanakkale’de bir günlük bir savaş yok! Aylarca süren ve her noktasında kanlı çarpışmaların yaşandığı büyük mücadeleler var. Bu nedenle adı Çanakkale Savaşları’dır. Conkbayırı, Seddülbahir ve daha nice noktada gırtlak gırtlağa savaştığımızı öğrenmemiz ve öğretmemiz gerek.

Sinemamız gün geçtikçe gelişiyor. Bu gelişme tarihi konulara daha fazla yer verilmesinde önemli rol oynamakta. Görsel anlamda bir şeyleri yapmayı öğrenmeye başlamamız mühim konuları sinema diliyle sunma arzumuzu kamçılıyor. İlk önce Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve mücadelelerini anlatan filmler geldi peş peşe. Şimdi de Çanakkale Savaşları’nı anlatmaya çalışan filmler dolduruyor sinema salonlarını.

Çekilen Çanakkale filmlerinin tamamını izledim ve farkındaysanız hiçbiri hakkında yazı kaleme almadım. Çünkü yeterli bulmadım bir izleyici olarak. İlkleri olumsuz eleştirmek pek adetim değildir. Bu nedenle  yeni gelen filmlerin diğerlerinin üzerine bir şeyler koyacağından şüphe etmeyerek bekledim. İyi ki beklemişim. Çanakkale Yolun Sonu, kendisinden önce çekilen Çanakkale filmlerinden birkaç gömlek üstün bir sinema eseri olarak dikkat çekiyor.

Takvimler 1915’i gösterdiğinde I. Dünya Savaşı’nın en çetin cephelerinden biri olan Çanakkale’de işgalci güçler aylardır sürdürdükleri kuşatmadan hiçbir şey elde edememiş bir şekilde beklemektedirler. Karaya asker çıkarmaktan başka çaresi olmayan düşman kuvvetleri Gelibolu’ya asker çıkarıp buradan İstanbul’a yürüme düşüncesindedir. Birçok vatan evladı gibi Muhsin ve Hasan kardeşlerin de yer aldığı Hilal-i Ahmer cemiyetine mensup destek birliği zorlu bir yol sonrası cepheye ulaşır. Ne var ki siperlere girdikleri anda savaşın tahmin edemedikleri sert ve acımasız yüzüyle karşılaşırlar. Balkan Savaşı’nda gazi olan Muhsin attığını vuran bir keskin nişancıdır. Yüzbaşı İbrahim Adil, Balkan Savaşı’ndan da askeri olan Muhsin’i keskin nişancı olarak görevlendirir. Muhsin bir başka keskin nişancı olan Şeref ile beraber en ön saflardaki düşman rütbelilerini avlamaya girişir. Başarısı ve ustalığı tüm koyda adının duyulmasını sağlar. Bu ün, düşman kuvvetlerinin hızlı bir keskin nişancıyı Çanakkale’ye getirmesine ve Muhsin’in karşısına çıkarmasına sebep olacaktır.

Filmin efektleri dört dörtlük olmasa da ortalamanın üzerinde bir başarı gösteriyor. Özellike düşman askerinin çıkartma sahnesi sinemamızdaki en iyi sahnelerden biri. Hiç sırıtmıyor tekneler, gemiler, askerler, kurşunlar… Görüntü kalitesi ise yetersiz. Filmin televizyondaki dizi görüntülerinin üzerine çıkamadığını düşündüm seyrederken. Kostümler ve müzikler filmi tamamlayıcı nitelikte.

Oyuncu seçimi gayet başarılı. Avcı Muhsin’i oynayan Gürkan Uygun ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu gösteriyor ve iyi ki Kurtlar Vadisi’nden ayrılmış dedirtiyor. Hemşire rolündeki Berrak Tüzünataç da iyi bir performansla izleyicinin karşısında. Neredeyse rol aldığı tüm filmleri izlediğim Umut Kurt da Hasan karakterini oldukça iyi canladırarak her geçen gün oyunculuğunun üzerine bir şeyler koyduğunu ispatlıyor. Bir de düşmanın keskin nişancısını canlandıran Ben Warwick’e değinmek gerek. Kibirli bir asker olan Eagle’yi canlandıran Warwick benden tam not aldı diyebilirim. İbrahim Adil rolü ile Fikret Yıldırım Urağ ve A. Salim’e hayat veren Mahir Günşıray da güçlü oyunculuklarıyla filme katkı sağlayan isimlerden. Filmin yönetmeni Kemal Uzun. Genel yönetmen olarak ise Serdar Akar’ın adını görmekteyiz. Kurguda da önemli yapımlarda karşımıza çıkan Mustafa Preşeva yer almakta.

Şunu söylemeliyim: Bu film Kapıdaki Düşman’dan esinlenerek yapılmış bir film değil. Dünya sinemasında keskin nişancı ekseninde akan onlarca film mevcut. Çanakkale Savaşları sırasında yaşanan binlerce olaydan biri gibi düşünmek daha doğru olacaktır.

Türk sineması yavaş yavaş savaşın içine giriyor. Çekmeyi, göstermeyi, etkilemeyi öğreniyor. Çanakkale Yolun Sonu derinliği olan ve izlenesi bir film. Türk tarihindeki en şanlı zaferlerden birini sinemada görmenin mutluluğunu yaşayanlardan olmak için mutlaka bu eseri izleyin.

Filmin fragmanı:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Mongol - Cengiz Han - Timuçin
Mongol – Cengiz Han – Timuçin

  Başlıkta üç farklı isim görmektesiniz. Çünkü film değişik isimlerle anılmakta ve pazarlanmakta. Orijinal adı Mongol olan film, Türkiye'de daha...

Kapat