nuManaGa.com

Cam Teras / Karabük

Türkiye’de bir ilk Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yer alan seyir terası. Cam kullanılarak meydana getirilen ve Tokatlı Kanyonu üzerine kurulan teras ülkemizin en önemli turistik şehirlerinden biri olan Safranbolu’ya bambaşka bir hava katmakta. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu mekan nefis manzarası ile büyülüyor. Ayaklarınız altında kalan kanyona buradan bakmak gerçekten heyecan verici.

Dünyada iki adet bulunan bu yapının Türkiye’de bir benzeri daha yok. Safranbolu’nun yüksek olan turizm potansiyelini daha da arttırması beklenen bu eser seksen metre yükseklikte, kanyonun heyecan veren manzarasına selam duruyor.

Cam TerasCam Teras'ta

  “Peki bu teras güvenli mi?” diye düşünenler için birkaç rakama yer vermek istiyorum. Terası oluşturan gözeneklerden her biri en az yedi yüz elli kg ağırlık taşıyabilecek kapasitede. Yüz metrekare büyüklüğü olan yapı yetmiş ton ağırlığı rahatlıkla taşıyabilmekte. Terası tanıtan sayfalardaki bilgilerde, terasın roketatar mermisi ile dahi yıkılmayacağı belirtilmekte. Kısacası teras oldukça güvenli.

İlk varışta görkemli kanyonun üzerinde küçücük kalan bu terasa adım atmakta zorlananlar oluyor. Camların arasındaki metal bağlantılara basarak kendini korumaya çalışanların sayısı epey fazla. Yükseklik elbette ürkütücü; ama bir o kadar da etkileyici. Terası görür görmez koşup hemen camlara uzanıp poz veren bendenizin arkadaşları da terasa çıkmamak için direndiler. Sonunda yavaş yavaş da olsa bu heyecana ortak oldular. Dostlarıma taş attıktan sonra bir de teşekkür etmek isterim. Sağ olsunlar. Onlar olmasa gezmenin hiçbir tadı olmazdı. :)

Cihan kardeşimle.Kanyon ayaklarımın altında.

  Safranbolu’nun tarihi evlerini görmek için Karabük’e uğrayanlar mutlaka bu müthiş yapıyı ziyaret etsinler. Bol bol poz verip eğlensinler. Metal bağlantılara basmanın faydası olmadığını ve roketatar mermisinin bile camları kıramadığını unutmasınlar. :)

İyi gezmeler.

  Üzerine tıklayarak istediğiniz fotoğrafı daha büyük boyutlarda görebilirsiniz.

 Kanyonla ilgili bir de video buldum:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Beyaz Gemi
Beyaz Gemi

Aytmatov, yaşadığı coğrafyanın havasını yazdıklarıyla tüm dünyaya tanıtmış bir isim. Yazarların büyümesini sağlayan en önemli kriter de bu değil mi...

Kapat