nuManaGa.com

Cam Irmağı Taş Gemi

Trabzonlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde hoca, öykü yazarı, roman yazarı, söz ustası, has kurgunun has sahibi, cümlelerini kalple betimleyen sanatçı: Nazan Bekiroğlu. Birbirinden güzel kitapların yazarından enfes bir öykü kitabı: Cam Irmağı Taş Gemi. Yeni çıkmadı bu kitap. 2006 yılından bu yana raflarda, ellerde, gözlerde… Ben okumak için geç kaldım bu güzide eseri. Olsun! Geç olsun; yeter ki güç olmasın.

Nazan Bekiroğlu’nun kaleminde bir gizem vardır. İlk hecede ruhu yakalayan bu gizem, son heceye dek okurun kalbinde büyür de büyür. Kitap elden bırakılsa da düşmez kalpten, her nereye gidilse o da gelir. Cam Irmağı Taş Gemi’de de ruhu yakalayan gizem mevcut. İlk heceye varmadan yakalıyor hem de. Kitabın ismi ve kapağı yerleşiveriyor yüreğe.

Cam Irmağı Taş Gemi adlı eserde altı öykü yer almakta: Be, Kül Rengi Küçük Kuş İle Mermer Şehir, Mavi Gül Dalı, Cam Irmağı Taş Gemi, Zeyl: Nihade’nin Beşinci Defteri, Gülibrişim Tazarrusu. Birbirinden bağımsız ve aynı zamanda birbiriyle bağımlı bu öyküler. Kül Rengi Küçük Kuş, Mavi Gül Dalı’nda, Mavi Gül Dalı da Cam Irmağı Taş Gemi’de sizleri selamlayabilir. Karakter yahut konu bağlantısından da öte, altı öyküde yürekle bağlı birbirine.

Yalnız bir şehrin yitik hikayesi, bir prensesin kendi memleketinden çok uzaklara gitmek zorunda kalması, mavi gül dalının prensese yarenlik etmesi, babasının izinden gitmeyen bir evladın kendi evladının elleriyle sonsuzluğa göç etmesi, bir taş ustası ve cama hayat üfleyen esrarlı sanatçı, bir ölümün ardından duyulan pişmanlık… Tüm bunlar Nazan Bekiroğlu’nun ustalığıyla yüreklere kazınıyor. Ayrıca kitaptaki karakterlerden biri olan Taş Ustası ile Bekiroğlu’nun benzerliklerine de değinmek istiyorum. İkisi de kazıyor: Biri taşa, diğeri kalbe. Ve ikisi de sanatlarında yenilikten yana.

Öykülerin seyrini değiştiren “kırılma anları” dikkat çekici. Kül Rengi Küçük Kuş’un Beyaz Mermer Şehir’den beklentisinin bir anda artması, Hükümdar’ın oğlunun eski inançların rahipleri tarafından kandırılması, değişmeyen taş sanatını değiştirmek arzusunda olan Taş Ustası’nın bu şansı bulması… Öyle bir “kırılma anı” ki, okur da kırılıyor, kalplerde çatlaklar beliriyor ve bir anda öykülerin seyri değişiyor. Düz giden yolda dönemeçler beliriyor. Bu dönemeçleri yazarın müthiş üslubuyla ve “can alıcı” cümleleriyle dönüyoruz: “Zamanın kaderidir geçmek.” gibi.

“Be” adlı öyküyle açılıp “Gülibrişim Tazarrusu” ile kapanan Cam Irmağı Taş Gemi, Timaş Yayınları vasıtasıyla okurla buluşmakta.

Cam ırmakta süzülen taş gemiyle gizemli bir yolculuğa çıkmanın tadına varmak için neyi bekliyorsunuz? Cam Irmağı Taş Gemi’yi edinin ve tez elden yolculuğa başlayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Tatmin Eden Haraç
Tatmin Eden Haraç

  Ülkemiz zamlara, pardon "güncelleme"lere doymuyor. Her şey gibi eğitim ile alakalı ücretler de bu güncellemelerden nasibini alıyor. Bakınız: ÖSYM'nin...

Kapat