nuManaGa.com

Çalışmayan Gençlerin Sorunları

  Ülkemizde işsiz milyonlarca genç var. Gençler okuyor, didiniyor fakat gençlerin çalışması için yeterli imkanlar sağlanmıyor. Bu hususa daha önce kaleme aldığım “Gençlerin İstihdamı” adlı yazımda değinmiştim. İş bulmak için üniversite mezunu olmanın yetmediği ve “Her üniversite mezunu iş mi bulacak?” şeklinde açıklamaların yaralar açtığı bu dönemde çalışmayan gençlerin sıkıntıları günden güne artmakta.

  Çalışmayan gençler maddi ve manevi açıdan büyük sıkıntılarla baş etmektedir. Takdir edersiniz ki okuyup mesleğini eline alan bir insandan bütün çevresi çalışmasını ve hayatını kurmasını beklemektedir. Ailesinin, yakın ve uzak çevresinin beklentilerini karşılayamayan ve de kendi gayelerini gerçekleştirmeyen gençler mutsuz bir şekilde yaşama devam etmektedir. Özellikle üniversite mezunu gençlerin üzerindeki baskı psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu durumun sadece kişisel değil toplumsal ve sosyal boyutu da vardır. İş bulmayan bireylerin evlilik müessesesinden uzak kalması ülkemizi nüfus açısından olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca iş bulamayan gençlerin suça yöneldiğini de unutmamak gerekmektedir. Bunlar toplumsal ve sosyal hayat adına verilebilecek örneklerden sadece birkaçıdır. Ülke genelinde işsiz genç sayısının milyonları bulduğunu düşünürsek büyük resimde ne kadar ciddi problemler olduğunu daha rahat görebiliriz.

  İstihdam edilmeyen ve işsiz kalan gençlere yol gösterecek birimlere ağırlık verilmelidir. Bu tarz birimlerin hemen her şehirde bulunması sağlanmalıdır. Bu birimlerde sadece psikolojik danışmanlar değil; farklı iş alanlarından gençleri anlayabilecek insanlar görev almalıdır. Meslek seçimi, rehberlik, yol göstermek kavramları her geçtiğinde psikolojik danışmanların bu konulardaki tüm sıkıntılara çare olmasını beklemek yanlışına düşmemek gerekmektedir. Farklı iş alanlarından akil kişiler gençlere daha rahat yol gösterebilir ve gençlerin sıkıntılarını daha iyi anlayabilir.

  İstihdam edilmeyen gençlere maddi destek de sağlamak gerekmektedir. Belli yaş aralığındaki işsiz gençlere maddi destek sağlamak çok yararlı olacaktır. Ailesinden destek isterken çekinen ve bu tarz sorunlar yüzünden gerek ailesi gerekse kendisi ile sorunlar yaşayan gençlerin maddi açıdan desteklenmesi gençlerimizi geçici bir süre de olsa rahatlatacaktır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yasağı Yasaklamak
Twitter Tasarımını Değiştirdi

  Sanal alemin gözde sitelerinden Twitter, yenilikler yaparak kullanıcı sayısını arttırma gayretinde. Facebook'un önlenemez yükselişinin farkında olan Twitter yeni uygulamalarla büyük kitleleri...

Kapat