nuManaGa.com

Bye Bye Türkçe

 Oktay Sinanoğlu’nu tanımayan yoktur. Bahsettiğim kitap bu değerli bilim adamına ait. Samimi davranışları,dürüstlüğü ve güzel dilimizi dünya dillerine karşı savunuşu onu sevmemiz ve takdir etmemiz için yeterli diye düşünüyorum.

 Gelelim bu değerli insanın yazdığı “Bye Bye Türkçe – Bir Nev-York Rüyası” adlı kitaba. Kitapta dilimizin ne kadar güçlü bir dil olduğu,nelerin dilimize zarar verdiği,dış mihrakların oyunları,teknolojinin dile etkisi gibi konulara yer verilmiş. Yabancı dilde eğitimin zararları,eğitimimizin kalitesiz oluşu ve bunlar gibi sayabileceğimiz birçok başlık eserin içeriğini oluşturmakta. Kitap gözümüzle göremediğimiz bazı gerçeklere değiniyor fakat genel olarak kitaptaki bilgiler vakıf olduğumuz bilgiler. Duyduğumuz, söylediğimiz, dile getirdiğimiz birçok konuya yer vermiş Sayın Oktay Sinanoğlu. Kendine has üslubu ve bütün samimiyetiyle. Bu cümlemden kitabın kalitesiz,sıradan olduğu kanısına varmayın. Böyle önemli bir şahsiyetin yazdıkları kalitesiz olamaz elbet.

 Eseri okuyan biri olarak bildiklerimi pekiştirdiğimi ve de birçok konu hakkında yeni bilgiler edindiğimi söyleyebilirim. Zaten “Kitap Tanıtımı” kategorisi altında bana bir şeyler katmayan kitapları paylaşmıyorum. Beğendiğim eserleri sizlere tanıtmaya çalışıyorum.Oktay Sinanoğlu’nun “Bye Bye Türkçe” adlı eseri de beğendiğim eserlerden biri.

  “Türkçe giderse,Türkiye gider! Yabancı dille eğitim ile Türkiye gider.” sloganıyla okuyucuyla buluşan bu eseri okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar ve de unutmayın ki yazdıklarım şahsi görüşlerimdir. Beğeniler,zevkler,bilgiler görecelidir ve kişilere göre değişiklik gösterebilir.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,
  1. nuManaGa diyor ki:

    Mert yazdığın kelimeleri tekrar okur musun? Önce kendini değiştirmelisin. Mesele sadece yabancı kelimeleri kullanmamak değil. Kelimelerin doğru yazılması ve okunması gerektiğini de unutmamak gerek.

  2. Mert diyor ki:

    Çok haklı Görkem bu kitaptandanda öğrendim Türkçemizi kaybediyoruz.Ya kısaltarak yada” Tamam” yerinine yabancı kelimeler kullanıyoruz “ok” gibi. Buna engel olmalıyız yakın da Türkçemizi kaybedicez

  3. Görkem diyor ki:

    her geçen gün birazcık daha yabancılaşıyoruz.Ki bunun en büyük sebebi ya Türkçemizi kullanamamktan yada hiç kullanmamaktan.Ya kısaltıyoruz ya sözcüklerin anlamlarını yabancılaştırıyoruz.Halbuki yabancılaşan sözcükler mi,yoksa bizmiyiz?Bence bunu bilmek gerekir.ne eksiği varki Türkçemizin?Bence fazlası var.Araştırın bakın dünyanın en fazla konuşulan 3.dili Türkçe.Evet,ama doğru dürüst konuşulması konusunda sondan 3. olduğumuz kesin.Benliğimizi kaybediyoruz giderek.bunları unutmamak gerekir..

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
tdk logo
TDK’ye İyi Not Verdim

Benim iyi not vermemin Türk Dil Kurumu'nun umrunda olmadığını çok iyi biliyorum. :) "Ne notu bu?" diyorsunuz değil mi? Başlıyorum......

Kapat