nuManaGa.com

Büyüyünce Aydın Olacağım

  Ülkemizde “aydın kesim” olarak nitelendirilen bir grup var. Kimdir efendim bunlar? Birçoğunun yüzüne bakıldığında fikirlerindeki, yüreklerindeki karanlık görünüyor. Konuştuklarında her taraf kapkaranlık oluyor. Böyle bir sıfatı kimler, neye dayanarak veriyor bu insanlara? Köşe yazısı yazan, şarkı söyleyen, oyunculuk yapan herkese yapıştırılıyor hemen “aydın” yaftası. Üç kuruşluk insanları tarifi olmayan bir unvanla yüceltmek ne hadar nahoş bir durum.

  Vatanın, milletin değerlerine ters düşmek yeterli “aydın” olmak için. Eğer ülkenizin hakkında atıp tutabiliyorsanız mutlaka aydınsınız. Televizyonlarımızda yayınlanan tartışma programlarına baktıkça daha iyi anlıyorum. Sunucuların “Efendim siz bir aydın olarak ne düşünüyorsunuz?” şeklinde başlayan sorulara verdikleri karanlık cevaplar ülkemizde aydın olmanın gereklerini net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu aydın bireyler aykırı ve zararlı düşüncelerin propagandasını yaparak kendisine taraftar toplamakta zorlanmıyor. Çünkü güzel yurdumun güzel insanları inanacakları ve itimat edecekleri kimseleri ezelden beridir yanlış seçmekte ve de aykırı olan kimi düşünceler “özgürlük” klıfına sarıldığında kimi kesimlere tatlı gelmekte. Haliyle “aydın” diye bilinen ve aslında karanlık olan insanlar taraftar toplamakta güçlük çekmemekteler.

  Aydın olmanın bir başka gereği de yazar, oyuncu, şarkıcı, köşe yazarı ya da herhangi bir sivil toplum kuruluşunda bir şeyler yapıyor olmak. İki kelimeyi bir araya getiremeyen, anlamadığı mevzular hakkında bile yorum yaparak kendini bilgili göstermeye çalışan bazı meslek grubuna dahil insanları ne yazık ki “aydın” yapıyor medyamız ve her programa sığ düşünen benzer beyinleri çıkararak sığ programlar yapılıyor güzel ülkemin ekranlarında. Her şeyi aydınlar biliyor ve onların söyledikleri dışında hiçbir doğru düşünce önemsenmiyor. Eğer aydın bireyin söylediklerini çürüten bir düşünce veya cümleniz varsa yine de haksız oluyorsunuz. Çok aydın kişiler şöyle aydın cümleler kuruyorlar: “Sen kimsin be?” , “Senin daha yaşın kaç?” , “Benden iyi mi bileceksin?” Kızgınlıkla, bağırarak, karşısındakinin düşüncelerine önem vermeyerek bir şeyler ispatlama gayretinde oluyor nedense aydın bireyler ve her tartışmada akıl başta değil yaşta gibi saçma bir savunma ortaya çıkıyor. Yaşça küçük olanın bilgili bile olsa aydın olma şansı yok. İlla dinozor olmak şart!

  Kısaca “aydın” olmak için gerekli olan şartları görmüş olduk. Yazar, şair, şarkıcı, oyuncu olmak, yaşlı olmak, aşağılamak, “Sen kimsin be…” gibi cümleler kurmak, doğrunun tek olduğunu savunmak, vatan ve millet hakkında olumsuz şeyler söylemek… Eğer bu şartları yerine getirirseniz “aydın” olabilirsiniz.

  Büyüyünce ben de “aydın” olmak istiyorum. Epey zamanım var. Çünkü gencim, dinozor olmam gerek. Akıl yaşta değil de başta olsa kurtarırdı ama maalesef en önemli şart yaşlı olmak. İnsanları aşağılamak, suratsız olmak için şimdiden çalışmalara başlamam gerek fakat yeterli olacak mı acaba? Ülkem hakkında kötü söz edemem ben, tüm kriterleri yerine getirsem bile bunu yapamam. Bir eksikle aydın olunur mu ki?

  Ülkemin öğretmenlerini, doktorlarını, mühendislerini çapulcu, sıradan bile olamayacak insanları “aydın” yapanları kutlamak gerek. Verdiğiniz paye ile bizlerin üzerinden geçinenlerin sırtını sıvazlamaya ve ülkemize söz söylettirmeye devam edin. Pohpohladığınız insanlar olsa olsa şaklaban olur aydın değil. Şunu unutmayın: Aydın insan ülkesinin değerlerini savunan, milleti için çalışan insandır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Akçaabat Köfte
Akçaabat Köftesi

Yerli ve yabancı milyonlarca insanın hayran olduğu Trabzon'un, Akçaabat'ın insanlığa armağan ettiği Akçaabat köftesi benzerlerinden oldukça farklı ve alanında bir...

Kapat