nuManaGa.com

Büyükelçi

  Bir devletin bir başka ülkedeki en yetkili ismine büyükelçi denir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde böyle diyor. Başka bir ülkede kendi ülkeni temsil etmek gerçekten zor iş. Siyasetin açtığı yaraların, gerdiği ikili ilişkilerin ortasında işini yapmak güç. Hele ülkeni suçlayan bir ülkedeysen sıkıntı daha da fazla. Ülkene hakaretler, suçlamalar savuran bir ülkenin bürokratları ile görüşürken kendine hakim olmak müthiş maharet istiyor.

  Ülkeler arasında yaşanan gerginliklerin ardından büyükelçilikler kapatılabiliyor yahut büyükelçiler geri çağırılıyor. Daha sonra ise hiçbir şey olmamış gibi geri gönderiliyor büyükelçiler. Kanada, ABD, Fransa gibi ülkelerle bu sorunları yaşadık. Ülkemizi asılsız suçlamalarla itham eden ülkelerden elçilerimizi çektik fakat çok geçmeden hiçbir şey olmamış gibi geri gönderdik. Ders kitaplarında Türkleri “katil” olmakla suçlayan haysiyetsiz ülkelerden çektiğimiz elçilerimizi neden çok geçmeden geri yolluyoruz? Tavrımızı net olarak ortaya koymanın gururunu yaşamak varken; niçin yarı yoldan geriye dönüyoruz?

  Büyükelçilik zor meslek. Kendi ülkesini karalayan bir ülkede elçi olmak zorluğun tavanı! Büyükelçiliğin tanımı bence daha farklı olmalı. Tanımın içinde sabreden, her şeye rağmen sinirlerine hakim olan gibi kelimeler bulunmalı.

  Elçileri çekmek ile bir şey olmadığını onlarca kez gördük. Eğer birkaç hafta sonra geri göndereceksek elçileri çağırmaya lüzum var mı diye de sormak isterim. Madem elçilik bu kadar önemli, bir duruş şekli o zaman sonuna kadar arkasında durmak gerek!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Arakan'da Katliam Var
Göstermelik Olmasın

  Fransa saçma sapan bir iddiayı kanunlaştırarak Türkiye'yi zan altında bırakmaya çalışıyor. Bizim alnımız açık! Öyle olmasa arşivleri açalım demeyiz....

Kapat