nuManaGa.com

Bunun Adı Vurgun

  Yüksek lisans başvuruları yapanlar bilirler. Ön kayıt gibi bir uygulama vardır. Ön kayıt yaptırmak için belgeler hazırlanır, yollanır yahut şahsen teslim edilir. Hepsi o kadar değil. Bankaya ücret yatırmak gerek. Peki kesinliği olmayan bir şey için neden ücret yatırılıyor? Kırtasıye masrafları içinmiş meğer. Her şeyi hatasız teslim alan üniversitelerin kırtasiye masrafı ne oluyor acaba? Peki bu ücret ne kadar? Kırtasiye masrafı dediğin azdır… Minumum 50 lira olan ve artan fiyatlarla can sıkan bir şey kırtasiye masrafları. En çok da Pamukkale Üniversitesi istiyor. Kendileri 150 lira talep ediyorlar.

  50 lira isteyen üniversiteleri bir nebze olsun anlamam mümkün, fakat 150 lira ne oluyor? Geçici mezuniyet belgesi alırken zengin ettiğim Pamukkale Üniversitesi yüksek lisansa başvurmak için 150 lira istiyor benden. Bunun adı vurgun değil midir? Yüzlerce öğrencinin başvuracağını düşünürsek ortada dönen parayı siz düşünün. 150 lira verilir mi? Verilir! Peki Denizli’ye gidiş, geliş konaklama derken yapılan tüm masraflara bir de ön kayıt ücretini koyun. Etti size yarım milyon! Hatta daha fazla. Yazık değil mi öğrencilere, ailelere?

  Gelin üniversitelerin ön kayıt için açtıkları tarifelere göz atalım:

Karadeniz Teknik Üniversitesi → 30 lira

Giresun Üniversitesi → 50 lira

Atatürk Üniversitesi → 50 lira

Karabük Üniversitesi → 75 lira

Dumlupınar Üniversitesi → 50 lira

Karaelmas Üniversitesi → 50 lira

19 Mayıs Üniversitesi → 50 lira

Kocatepe Üniversitesi → 50 lira

Niğde Üniversitesi → Ücret istemiyor.

Ordu Üniversitesi → 50 lira

Marmara Üniversitesi → 100 lira

Pamukkale Üniversitesi → 150 lira

  Diğer üniversiteleri yazmaya gerek yok. Genellikle aynı fiyatlar. Elli lira masum duruyor değil mi? Yüz elli için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Okuduğum üniversite olan Pamukkale Üniversitesi altın kalemler, gümüş şeritli dosya kağıtları kullanmayacaksa bu ücret misli misli fazla. Adaylara bunu yapmaya kimsenin hakkı yok!

  Her şeye standart getiren devletimiz bu işe de bir el atsın. Ortak bir tarife uygulansın. Yapılan işlemlerin aynı, ücretlerin farklı olmasının mantığını anlamak güç.

  Mezun olduğum ve değer verdiğim okuluma sırf bu nedenle başvurmadım. Mesele inanın para değil. Keriz yerine konmak istemiyorum. Yüksek lisans için uğraşan adaylara kolay gelsin!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Şimdi Oldu
Şimdi Oldu

  Ayna Ayna söyle bana! Neden şarkıların bu kadar güzel? Her biri damarımıza dokunan eşsiz şarkılar... Gelelim sadete... "Şimdi oldu...

Kapat