nuManaGa.com

Bunu Pek Bilen Yoktur

  Bu yazımda anlatacaklarımı pek kişi bilmez. Yazıda anlatacaklarım Bafra’yı ilgilendirmesine rağmen Bafra’da yaşayanların yüzde doksan beşi de bu konudan bihaber. Kızılırmak Kuş Cenneti bütün güzelliği ile ziyaretçileri bekliyor. Tanıtımın eksik olması bu güzel alana gelenlerin sayısında istenilen artışın olmamasındaki en büyük etken. Benden başka kafaya takan da yok ya neyse. Bu bölgede dünya çapında bir iş yapılıyor. Yıllardır haberimiz olmadı. Gidip yerinde görünce şaştım kaldım. Meğer ne büyük cevher varmış Bafra’da. 

  Kuş Cenneti Deltası’ndaki geniş bir alanda yıllardır kamışlar toplanıyor ve dört bir yana gönderiliyor. Hem de yabancı bir firma bu alandaki kamışları pazarlıyor. Dünyanın hemen her yerine gönderilen ve çatı, yalıtım gibi alanlarda kullanılan bu kamışların eşi benzeri olmadığı söyleniyor. Belki biraz abartılmış olabilir fakat kamışların çok kaliteli olduğuna şüphe yok.

  Ben bu alanın yeni kurulduğunu düşünüyordum. Çalışanları ile sohbet edince yaklaşık 17 yıldır Kızılırmak Kuş Cenneti Deltası’ndan kamış toplandığını öğrenmiş oldum. Bir balya kamışın Mersin’den gemilere yüklenmesi de dahil masrafı 5 lira imiş.

 

  Peki kamışlar nasıl toplanıyor? Kuş Cenneti’ni süsleyen göle sandallar ile açılıyor çalışanlar. Sazlıklara yanaşıyorlar ve kesmeye başlıyorlar. Bafra Lisesi’nden mezun olan ve bizimle epey sohbet eden ağabeyin dediğine göre bu işte çok para var. Tabi sazlıklarda boğuşanların kazanmadığı kesin. Parası mesele değil. Kim ne kadar kazanıyorsa Allah bereket versin ama böyle bir çalışmadan neden yıllardır Bafralılar habersiz? Aslında Kuş Cenneti’nin bile farkına yeni yeni varıldığını düşünürsek çok da şaşırmamak gerek…

  Bu anlattıklarımı pek fazla kişinin bilmediğine eminim. Hatta Bafra’yı yöneten kişilerin de bu alan hakkında bir malumatı olmadığını düşünmekteyim. Bu yazının ne kadar yararlı olduğunu anlayın işte.

  Bafra’nın 10 km uzağından bihaber yaşamışız onca yıl. Çok enteresan… Kim ne çıkarıyorsa çıkarsın… O alan birçok kişinin ekmeğini kazanmasını sağlıyor. Bu açıdan güzel! Kuşlara zarar verilmesin yeter.

Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ortak Dilimiz Hisler
Hisler Ortak Dilimiz

  Paris'in göbeğinde oturan paraya para demeyen biri de ağlar, Çaykara'nın köyündeki bir vatandaşta. Kültürler, ortamlar, maddi durumlar farklı olsa...

Kapat