nuManaGa.com

Bu Ülke

Okumayı, düşünmeyi, fikirler üretmeyi, doğruyu yazmayı hayatının rotası olarak belirlemiş bir isimdir Cemil Meriç. Dergilerdeki derin yazıları, okuyanın zihninin bulanıklıklarını giderecek kitapları Cemil Meriç’in “büyük bir fikir adamı” olduğunu açıkça gösteriyor görmek ve anlamak isteyenlere. Evet anlamak isteyenlere… Çünkü her şeyden önce Cemil Meriç’i anlamayı istemek ve bu uğurda çabalamak gerek.

Cemil Meriç hakim olduğu Fransız dilindeki eserleri özümseyerek; bu eserlerden aldıklarını fikir dünyasındaki kapıların anahtarları arasına koymuştur. Fransız eserleri okuyan, irdeleyen “romantikler” gibi değildir Meriç. Yine o romantikler gibi uzak diyarlardan puslu puslu bakarak Türk toplumunun bağrından kopmamıştır. Okumaları, aldıkları onun dünyaya bakan penceresinin menzilini genişletmiştir sadece. Meriç, toplumunun sorunlarına kayıtsız kalan, döneme göre şerbet veren bir isim olmamıştır hiçbir zaman.

Üstadın her cümlesinde dünyaları barındırdığı eserlerinden biri olan Bu Ülke’de, yukarıda bahsettiğim Cemil Meriç’e ait özelliklerin tamamını açıkça görmek mümkün. Kalemin ne kadar güçlü olduğu gerçeği Cemil Meriç’e ait bu kitap ile birlikte bir kere daha anlaşılmakta.

Eser beş ana bölümden meydana geliyor: Siham-ı Kaza, Biz ve Onlar,  Münzevi Yıldızlar, Fildişi Kuleden, Baki Kalan. Kitabın ilk sayfalarında Meriç’in otobiyografisi; son sayfalarında ise Bu Ülke üzerine basında çıkan yazılar bulunmakta.

Bu Ülke adlı kitabında Cemil Meriç, Türkiye’den yola çıkarak dünyayı yorumluyor. Yorumlarının merkezinde Doğu – Batı meselesi yer alıyor. Batı’nın ve Doğu’nun öne çıkan özellikleri, Türkiye’deki Batılılık anlayışı, Batı’nın yazınsal dünyasındaki izler, Batılılaşmanın yeni yüzü olan “Çağdaşlaşma”, “az gelişmiş ülkeler” yaftasının yapıştığı yakalar detaylandırılıyor usta yazar tarafından.

Doğu – Batı münasebetlerinin yanı sıra Türkiye’nin içinde bulunduğu durum da beliriyor Bu Ülke’de. Özellikle sağ – sol kutuplaşmasına ilişkin önemli tespitleri ve aforizmaları göze çarpıyor Cemil Meriç’in.

Vakaların damarlarının Meriç tarafından ince bir işçilikle belirginleştirildiğini gösteriyor okuyanlara kitaptaki yazılar. “Sen Bir Az-Gelişmişsin” başlıklı yazıdaki şu parçayı örnek olarak vermek istiyorum:

“Ve Hıristiyan Batı’nın göğsümüze iliştirdiği bu idam yaftasını, bir ‘nişan-ı zişan’ gibi gururla benimsedi aydınlarımız.”

Yukarıda “az gelişmiş ülke” etiketinin açıklamasını yapıyor Meriç. Görüyorsunuz; nasıl da açıyor önümüzde ufukları, usta muharririn gerçeğin ışıklarını kondurduğu cümleleri.

Cemil Meriç’i “kitapları sevdiği için gözlerini kaybeden bir adam” olarak bilenler onun derinliğinden ve enginlere uzanan bilgisinden habersiz olanlardır. O fikriyle ilelebet yaşayacak bir “usta” ve gerçek bir “aydın” dır.

Okumamanın büyük bir kayıp olduğu ancak okununca anlaşılan bir isim olan Cemil Meriç’in Bu Ülke adlı kitabı hür beyinleri beklemekte.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Meram / Konya
Meram / Konya

Karaman'da geçirdiğim bir yıl bana çok şey kazandırdı. Sıkıldığım bu ufak şehri neşeli kılan öncelikle kitaplardı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nin kütüphanesinde sabah 9...

Kapat