nuManaGa.com

Bu Son Olsun

  Balat’ı mesken tutan ve çok özel hikayeleri olan evsizlerin 12 Eylül’ün karanlık günlerinde yaşadıkları olayların ışığında; darbe yıllarının yaydığı acılara göndermeler yapan bir film Bu Son Olsun. Orçun Benli’nin yazıp yönettiği 2012 yapımı bu film iyi seçilmiş oyuncu kadrosuyla beğenileri kazanıyor. Mustafa Uzunyılmaz, Orhan Eşkin, Ferit Kaya, Engin Altan Düzyatan, Engin Alkan, Serdar Orçin filmde başrolleri paylaşıyorlar.

  “Yaşar Ağabey, Yaşay Ağabey ihtilal olmuş. Gidelim hemen evimizi alalım…” Darbe oldu, sokağa çıkma yasağı var. Evlerden dışarı adım atmak yasak. Peki evi olmayanlar ne yapacak? Mapusu boylayacak. Yolu darbe döneminde cezaevine düşen gönlü temiz evsizlerin sıcak bir barınak bulmaları, yaklaşan kış düşünüldüğünde onlar için iyi olsa da; ülkenin hali vahim. Asker yönetime el koydu ve darbe kafa koparıyor. Cezaevi müdürünün, gardiyanın, doktorun ve hapishaneden sorumlu komutanın kattıkları da cabası.

  Filmin oyuncu kadrosunun iyi olduğunu söylemiştim. Bir isim var ki bu filmde birkaç adım öne çıkıyor: Mustafa Uzunyılmaz. Trabzonlu oyuncu evsizlerin ağabeyi Yaşar’ı başarıyla canlandırıyor. Özellikle final sahnesindeki performansı harika. Filmin sonunda cezaevi müdürüyle karşı karşıya geldiği sahnede Mustafa Uzunyılmaz’ı dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum.

  Başarılı senaryo, iyi kurgu ve sağlam oyuncu kadrosuyla izleyicinin alakasını bekleyen Bu Son Olsun, evinde sinema keyfi yaşamayı sevenlere “izlemelisiniz” diyebileceğim fimlerden. Orçun Benli’nin ilk uzun metrajlı filmi olan, darbe yıllarını mizahi bir bakış açısıyla irdeleyen Bu Son Olsun’un DVD ve VCD’sini kolaylıkla bulabilirsiniz. İyi seyirler.

Bu Son Olsun’un fragmanı:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,
  1. Berserk Kocaman diyor ki:

    Ülkemizde sinema sektörü genel olarak sol görüşlü kesimin elinde olmasından ötürü siyasi filmlerde genel olarak sol kesimi yücelten ama dönemin milliyetçi muhafazakar kesimini yerin dibine sokan türde üretiliyor. Düşük bütçeyle çekilen izlenesi bir film. Sonunu da Cem Karaca’yla bitirmeleri ayrı lezzet katıyor. :)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Olimpiyatları Neden İzleyemiyorum?
Neden Olimpiyatları İzleyemiyorum?

  2012 Londra Olimpiyatları başladı. TRT birçok kanalıyla gayet güzel bir şekilde müsabakaları ekrana getirmeye çalışıyor. HD kalitesinde görüntü, sıcaklardan...

Kapat