nuManaGa.com

Bozuk

  Yıllar yıllar önce dinlediğim ve anlam veremediğim bir parçayı geçenlerde yine duydu kulaklarım. Yine anlam veremedim şarkıya. Şarkının sahibi Doğuş. Eserde “Bilmiyordum kalpsiz ve bozuk olduğunu.” diyor Doğuş ve beni manasızlıklar diyarına doğru yolculuğa çıkarıyor. 6 sene önce de anlamamıştım bu cümleyi yine anlayamıyorum. Eser kesinlikle anlatıyordur da ben anlayamıyorumdur. Bozuk kelimesinin bir aşk şarkısında ne işi olabilir? Olmaması gerek bence. Bozuk kelimesi ile nasıl duygusal şarkı yazılabilir? Nakaratta nasıl da havada duruyor ve sırıtıyor bozuk sözcüğü.

  Doğuş şarkılarını dinleyen biri değilim. Bir bu şarkıyı yani Bozuk adlı eseri bir de “Düşünmeden uğra bana, kapım açık hala sana…” cümlesinin geçtiği çok eski bir şarkısını hatırlıyorum Doğuş’un. Bozuk adlı eseri de sırf nakaratından dolayı aklımda kalmış olsa gerek. Unutulacak gibi değil ki! Bir aşk yahut ayrılık parçasında “Bilmiyordum kalpsiz ve bozuk olduğunu.” deniliyorsa o şarkı unutulmazlar arasında elbette yerini alır.

  Kendi çapında şarkılar yazan biri olan, amatör de olsa müzik yapmaya çalışan bendenizin anlamadığı ve kızdığı, bozuk kelimesinin duygusal bir parçada yer bulması. Kelimeye değil kızgınlığım. Doğuş’a kızıyorum. Şarkıya uymayan bu sözü kulanmaya ne gerek vardı? Oraya elbette başka bir kelime konulabilirdi. Şarkının ve albümün isminin “Bozuk” olması da ayrı bir konu. Ben albümümün ismini “Bozuk” yapmam arkadaş! “Numan Altuğ – Bozuk” tüm müzik marketlerde. Garip olmuyor mu? Afişlerde ismimin altında “Bozuk” yazacak falan. Keşke Doğuş da istemeseymiş.

  Bozuk kelimesinin anlamlarına bakalım:

Madeni, bozuk para.

Bozulmuş olan.

Görevini yapamaz duruma gelmiş (organ).

Gergin, huzursuz, karışık.

Kızgın, sıkıntılı.

Yukarıda bozuk kelimesinin anlamlarını görmekteyiz. Bu anlamlara TDK’nin elektronik sözlüğünden ulaştım. Doğuş acaba hangisini kullandı bu şarkıda? Bence hiçbirini. Çünkü hiçbiri bu şarkıya uymuyor. Yanlış mıyım?

  Doğuş ve Doğuş hayranları lütfen bana kızmasın. Yıllardır aklıma takılan ve anlam veremediğim bu şarkı hakkında bir şeyler söylemek istedim. Hepsi o kadar. Aşağıda Doğuş’un Bozuk adlı şarkısının klibi bulunuyor. İzleyin, dinleyin, kararı sizler verin.

Doğuş’un Bozuk adlı şarkısının klibi:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bok Belgeseli
B.k Belgeseli

  Yahu bunun da belgeseli olur mu? Olur olur... "Yapılmayacak şey yoktur kaçmaz akıllı insandan, alınmayacak motor yoktur sen haber ver...

Kapat