nuManaGa.com

Bloglar Bir Bir Kapanıyor

  Kişisel blog sayfalarını elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Sanal alemde bulunan binlerce blog arasında kaliteleriyle adlarından söz ettirenler dışında pek bilinmeyen blog sayfaları da takibimdedir. Senelerdir okumaktan büyük keyif duyduğum sayfaların sayısının son zamanlarda azaldığını fark ettim. Kaliteli, özgür yazılardan mahrum kalacak olmak üzücü. Peki neden kişisel bloglar bir bir kapanıyor?

  Kişisel blogların peşi sıra kapanmasında zaman sıkıntısının payı büyük. Birçok isim zaman bulmadığından yazamıyor ve sayfalarını kapatmayı uygun görüyor. Zaman probleminin ardından yazmaktan sıkılma ve heves kalmaması ikinci sırada geliyor. Blog sahiplerinin önemli bir bölümü sayfalarını kapatmadan evvel yazdıkları son yazılarda sıkıldıklarını, heveslerinin kalmadığını söylüyor. Bu iki önemli etken dışında maddi sıkıntılar, beyinsiz ziyaretçilerin hakaretleri, yazacak konu bulamama, bilgisayardan uzak durmaya çalışma gibi nedenler sıralanabilir.

  Kaliteli sayfaların bir bir kapanmasıyla, internet dünyasının değeri günden güne azalıyor. Biraz önce baktım da bir sayfa daha bizlere veda etmiş. “Sayfa sahibinin yolu açık olsun!” demekten başka çare yok!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,
 1. nuManaGa diyor ki:

  Değerli düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim Nihan Hanım. Sizin gibi kaliteli yazılar kaleme alan isimlerin daha fazla yazması gerektiğini düşünüyorum. Garip, iğrenç yorumlar görüyoruz ne yazık ki. Bu yorumları yapanlara inat daha fazla yazmak gerek. Yeni yazılarınızı merakla bekliyorum. Saygılar.

 2. nihansu diyor ki:

  Sayfasını kapatmayan ama aylardır yazamayan kişilerden biri de benim. 2008 yılında girmiştim blog dünyasına, öyle güzel ve doyurucu bloglar vardı ki… Her birini okumaktan ayrı keyif alırdım ve her defasında yeni bloglar keşfederdim. Sonrasında yazdıkça gelen yorumlar da benim için motivasyon kaynağı olmuştu. Ama malesef gelen tuhaf yorumlar, yazılan yazı hakkında yapılan anlamsız eleştiriler ve gerçek kimlikle yazılmasının yarattığı kimi kısıttlamalar yavaş yavaş yazma isteğimi köreltti. Ve de tabi artık insanların sosyal medyanın diğer kanallarını kullanması da etkili. Artık düşüncelerimizi bir yazı halinde değil de bir cümlecik şeklinde sunuveriyoruz. Zaten günümüzde herşeyin en kolayına en hazırına alışkın olduğumuz için kısacak bir “tweet” yetebiliyor, ne gerek var uzun uzadıya yazmaya? Kolaycı bir toplum, körelmiş istekler, soğutan tuhaflıklar derken blogların sayısı gün be gün azalıyor. Mutluluk dolu yazılar yazmak isterken ülkemde öyle üzücü olaylar oluyor ki bazen yazdıklarım çok basit kalabilir endişesi ile de yazamıyorum. Her yönü ile düşünerek yazmaya çalışmak da sonunda yazamamaya dönüşüyor. Benim penceremden durum böyle. Ama hala takip ettiğim ve yazmaya devam eden çok güzel sayfalar da var, bu sayfa gibi.

 3. nuManaGa diyor ki:

  Geriye dönmeniz güzel. Başarılar diliyorum.

 4. Recep Hilmi Tufan diyor ki:

  Bütün etkenleri ben de yaşadım ve 2007’den beri düzenli olarak yazdığım blogları tek tek kapattım. Şimdi de pişman oldum ve hepsini tek tek geri açıyorum. Maalesef en kötü taraf ise yedekleme yapmamış olmam, tabii bir de eski blogcu arkadaşların da artık yazmayı bırakmış olması. :(

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Mübarek Toprak
Mübarek Toprak

  Mübarek Toprak, Çin’de zor koşullar altında hayatını devam ettirmeye çalışan bir çiftçinin, Wang Lung’un, büyük topraklar satın almasını, zengin...

Kapat