nuManaGa.com

Bisiklet

  Asılacaksın pedallara köyleri gezeceksin. Yorulduğunda nefeslenmek için Anadolu’nun onurlu insanlarına bir selam vermen yeterli. Dinlenirsin, doyarsın, hoş sohbetle kendine gelirsin. Tüm gücünle basacaksın pedallara… Yeni yerler keşfedeceksin. Kimilerinin bilmediği, bazılarının unuttuğu yerleri görüp hayret edeceksin. Güzeldir yeni yerler, insanlar tanımak. Bu güzellikleri damarlarında hissetmelisin.

  Ege’deysen “Geliver gari!”, Karadeniz’deysen “Hoş gelmişsun uşak!” , İç Anadolu’daysan “Buyur gardaş!”, Trakya’da “Gel be kızanım!”, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da “Hoşgelmişsen anam babam!” Her yöre başka güzel ve her yörenin insanı misafirperver. Çoğu zaman sen sıkıntını anlatmadan anlayıverir Anadolu insanı. Sana cümleler kurdurtmadan serer önüne avucundakileri.

  Bir bisiklet, iki pedal. Bunlar mutluluğu ve Anadolu’nun güzel yüreklerini görmek için yeterli. Sonuna kadar açıktır Anadolu’nun kapıları ve Anadolu’nun güzel insanlarının yürekleri. Mevlana’nın, Yunus’un torunları onlar. Ataları gibi yürekli ve kalenderdir Anadolu insanı.

 

  Bisiklete atla ve çık yola. Yolluğa gerek yok. Aş, su, yatacak yer… Hepsi var Anadolu’da. İstemeyi ve kıymet vermeyi bildikten sonra her kapı ardına kadar açıktır güzel yurdumda.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Suni Gündem: Dersim Olayları
Suni Gündem: Dersim Olayları

  Bizim insanımız psikopat değildir. Elin gavuru ülkesini istila ettiğinde bile sınırı aşmamıştır, vahşet diye tabir edilecek hareketlere girişmemiştir. Çok...

Kapat