nuManaGa.com

Bir Şehir Getiriyorum

  Şehirler edebiyatın vazgeçilmezlerindendir. Adına şiir yazılmayan bir şehir gösteremezsiniz. Çünkü güzelliğiyle mest eden Anadolu’nun her köşesinde şair gönüllü insanlar bulunur. İşte bu şair gönüllü insanlar şehirleri getirirler bizlere. Mısralarla bir şehri tanırız; kıtalarda, beyitlerde bir şehri öğreniriz; cadde cadde, ev ev… Peki mısraların rehberliğinde ülkemizin önemli şehirlerinden Bursa’yı tanımaya ne dersiniz?

  Bir Şehir Getiriyorum -Bursa’nın Şiiri- 1959 yılında basılmış ve M. Gündüz Göktürk imzasını taşıyan bir kitap. İçinde birbirinden güzel elli şiirin bulunduğu bu eser sadece Bursa’nın güzelliklerini değil; tarihini de bizlere sunuyor. Bursa’nın mazisi şanlı destanlarla, kanlı savaşlarla, işgallerle ve farklı medeniyetlerin izleri ile dolu. Hece hece, mısra mısra işlenmiş bu kitapta; Bursa’ya dair her ne varsa.

  Şair M. Gündüz Göktürk, “Bir Şehir Getiriyorum” adlı şiiri ile selamlıyor okuyucularını kitabın ilk sayfalarında. Bu şiir ile başlıyoruz güzel Bursa’yı tanımaya. Şöyle diyor Gündüz Göktürk:

“Size bir şehir getiriyorum

Marmara kıyısından

Deniz karışmış topraklarına mavi mavi

Bir dağ rüzgarı eser ovasından

Kendi ellerimle topladım her şeyini

Çiçekler arasından”

  Şehir, Şehrin Evleri, Getirdiğim Şehir, Bizans Hayatı, Öbür Yönü, Bursa, Orhan Gazi Düşünüyor, Dolaşan Hilal… Bursa kokan mısraların yer aldığı Bir Şehir Getiriyorum’un günümüzde yeni bir baskısı bulunmamakta yahut ben varlığından haberdar değilim. Dedemden yadigar kalan nefis eserler arasından bana gülümseyen baskının tarihi ise 1959. Eser Bursa’daki, Göktürk Yayınevi tarafından neşredilmiş.

  Bu kitabın dikkat çeken noktalarından biri de şairin kitabın sonuna eklediği “Son Söz” başlıklı yazısı. M. Gündüz Göktürk bu yazıda “Hele, sanatın usta kuyumcuları, iyi kötü ortaya konmuş böyle bir eser üzerinde durup, düşündüklerini belirtmek zahmetine katlanacaklar mı? Kitabımın bu mutlu ‘ilgi’ yi sağlayacak güçte olmasını ne kadar arzu ederdim.” diyor. Bu cümleler beni gerçekten çok etkiledi. Her şair veya yazar, kaleme aldıklarının sanatı bilen kişilerce eleştirilmesini bekler. Geçmişimiz, eserleri eleştirilmediği ve ilgi görmediği için içerleyen sanatçılarla doludur. Gündüz Göktürk’te de böylesi bir duygu söz konusu. Döneminde belki de bu eser hakkında bir yazı yazılmadı; fakat bugünden itibaren Bursa’yı konu edinen Gündüz Göktürk şiirleri için yazılmış bir yazı bulunmakta.

  Türkiye’nin tarih kokan, mühim şehirlerinden biri olan Bursa’yı yakından tanımak ve bir şehri dize dize yaşamanın keyfini çıkartmak isteyenler; Bir Şehir Getiriyorum -Bursa’nın Şiiri- adlı eseri mutlaka edinmeliler. Bu eseri okuyanlar, Bursa’nın güzelliğinin ve öneminin bir kez daha farkına varmış olacaklar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Toprağın Çocukları
Toprağın Çocukları

  Köy enstitüleri vardı bu ülkede; araştıran, yaparak öğrenen, toprakla iç içe büyüyen, bozkırı yeşile boyamak isteyen gençler yetiştiren. İzin...

Kapat