nuManaGa.com

Bir Medeniyet Savunması: Biz İnsanlar

Peyami Safa, anadan doğma bir romancıdır. Onun eserlerinin ikliminde güçlü bir edebi kimliğin yanı sıra mühim düşünceler de açıkça kendini gösterir. Düşüncenin edebi eserler içerisinde erimesi her yazarın becerebildiği bir iş değildir. Kimi yazarların eserlerinde fikir ağır basar ve edebiyat adına hiçbir şey bulunmaz. Kiminin ise fikirden haberi bile yoktur. Peyami Safa bir ağır yükün altına girmektedir. Ve edebiyat potasında fikirlerini de eriterek okurla buluşmayı başarabilmektedir.

Biz İnsanlar güçlü bir edebi kişiliğin ürünü. Peyami Safa’nın tüm hünerlerini görebileceğimiz güzide bir eser. Derin karakterlerin ve fikirlerin yükseldiği Biz İnsanlar’da, Osmanlı’nın son demlerindeki buhranlı zamanlar ele alınıyor. Dönemin zıtlıkları, çekişmeleri ve insanların ruhuna yansıyan karmaşalar tüm detaylarıyla okura aksettiriliyor. Doğu – Batı kıyası, insanımızın modernliğe bakışı ve modernlik olgusu üzerindeki hüviyeti, medeniyetimiz üzerindeki baskılar, Batı hayranlığının geldiği nokta ve daha fazlası Peyami Safa’nın harikulade çözümlemeleriyle farklı açılardan değerlendiriliyor.

Biz İnsanlar, özel bir okuldaki öğrenci kavgasıyla başlıyor. Arkadaşına “Eşek Türk!” diyen Cemil’in yanağı Tahsin’in attığı taş ile yarılıyor. Tahsin’in Cemil’e attığı taşın bir medeniyet savunması dahilinde olduğunu ortaya koyan Orhan’ın bu olayla birlikte tanımaya başladığı yeni insanlar, onun kendi içindeki çekişmelerinin iyice içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olurken, Türk insanının nasıl bir karmaşa içinde boğulduğunun ve bu durumun nedenlerinin aydınlanmasına yardımcı oluyor. Evine Fransız bayrağı asan Samiye Hanım, Anadolu’daki mücadeleye katılamadığı için kendini mutsuz hisseden Bahri, milletin kaderini kendi kaderlerinin bir parçası gören Necati ve Orhan romanın başlıca karakterleri.

Bu özel romanda aşk da var: Orhan ve Vedia’nın arasında yaşananlar. Aslında tek taraflı bir sevda demek daha doğru olacaktır. Çünkü Vedia toplumsal hayattaki ikilemlere ve buhranlara Orhan’a hissettiği duygularda da kapılıyor. Daha Avrupai olan Rüştü’yü bir türlü hafızasından silemeyen Vedia, mantığını kalbinin üzerinde tuttuğu için ve tüm toplumun hayatına sıkıntı veren Doğu – Batı bunalımını yaşadığından bir türlü Orhan’ın ince duygularına gerekli karşılığı veremiyor.

Biz İnsanlar için bir medeniyet savunması demek doğru olacaktır. Tahsin’in attığı taşı Batı tarafından acımasızca ezilen Türk toplumunun attığını ve asıl çıkışın Anadolu’da olduğu belirten usta yazar, Orhan ve Necati gibi iki ana karakter aracılığıyla da Türkçülüğün savunmasını yapmakta. Bununla birlikte Batının materyalist düşüncesinin karşısına Türk insanın maneviyata verdiği önem konmaktadır. Bu karşılaşmada tek başına materyalist düşüncenin faydalı olmadığı görüşü desteklenmekte ve özellikle Orhan karakterindeki değişimle birlikte maneviyatın rolünün ne kadar büyük olduğuna vurgu yapılmaktadır.

Pedagojik açıdan da kıymetli bir kitap Biz İnsanlar. Cemil’in Samiye Hanım’dan işittiklerini okulda bir güç gibi kullanması ailenin eğitimin en önemli unsuru olduğu gerçeğiyle bir kere daha yüzleşmemizi sağlamakta. Ayrıca bir öğretmen olarak Orhan’ın öğrencilerine yaklaşımı da dikkate değer. Öğrencileriyle mesafeyi korumasını bilen Orhan, onlara arkadaş gibi yakın olmayı da ihmal etmiyor.

Üzerine sayfalarca yazı yazılabilecek bir roman Biz İnsanlar. Peyami Safa’nın eşsiz üslubundan süzülen bu kuvvetli eseri okuyarak yazılanlardan daha fazlasına ulaşmak ve nefis bir romanla buluşarak zihnimizi ışıtmak elbette en güzeli. Vakit kaybetmemeli.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Günler Ne Kadar Kısaldı
Günler Ne Kadar Kısaldı

  Mahalle Mektebi, Aşiyan ve İtibar gibi önemli dergilerde yayımladığı öykülerle tanıdığımız İsmail Özen'in ilk kitabı Günler Ne Kadar Kısaldı,...

Kapat