nuManaGa.com

Bir Güzel Diyar Eğirdir

Eğirdir denildiğinde akla gelen iki şey vardır: Askeri birlik ve elma. Doğrudur bu iki değeri de barındırır bünyesinde. Bunların dışında harika bir gölün kenarında harika insanların yaşadığı bir yerdir Eğirdir. Manzarasına doyum olmayan bu güzel ilçenin turizme kazandırılmasından yana değilim. Bizim turizm anlayışımız yıkmak ve kirletmek üzerine olduğundan bu nadide güzelliğin bozulması korkutuyor beni. Betona boğulmayan, yeşili kurumayan kaç şehir kaldı ki?

Eğirdir Isparta’ya bağlı küçük bir ilçe. Manzarasıyla, gölüyle ve muhabbet dolu insanıyla dikkat çekiyor. Havası mis gibi tertemiz ve her daim serin. Bunaltmayan bu havaya kavuşmak için çevre iller akın ediyor yaz aylarında Eğirdir’e. Gelenler genellikle kıymet bilen insanlar. İyi bakıyorlar ona, incitmiyorlar Eğirdir’i.

Eğirdir tarihi dokusunu koruyor. Hemen şehrin merkezinde Dündar Bey Medresesi’ni görüyorsunuz. Yine merkezde yer alan kale de görülmesi gereken yapılardan.  Tarihin yanı sıra yaz aylarında ünlü plajları aratmıyor gölün kenarı. Özellikle Altınkum civarı bir hayli şen.

Muhteşem Eğirdir Manzarası

  Doyumsuz bir manzarayı seyredip ciğerlerine temiz hava bayramı yaptırmak isteyenler meşhur Eğirdir Kemik Hastanesi’nin yanından yokuşa vurmalılar kendilerini. Kısa bir yolculuğun ardından muhteşem manzaranın gözleri öptüğü Akpınar’a varacaklar. Buradan seyrettikleri Eğirdir’e aşık olup her daim ona kavuşmayı bekleyen Mecnunlar, Leylalar olarak evlerine dönecekler. Akpınar’a varmışken yörük çadırında bir gözleme yemeden olmaz. Çayı da öneririm ki çayı önermeye gerek yoktur. Manzara varsa çay mutlaka olmalıdır. Manzaraya anlam katan yegane şeydir bir bardak demli çay.

Eğirdir ile ilgili bu ilk yazım ve bilin ki son olmayacak. Dündar Bey Medresesi’nden başlayıp nice güzel mekanı anlatacağım sizlere. Gelip görün, Eğirdir’i sevin diye… Ama kirletmek, horlamak, dağıtmak yok; ona göre!

Yukarıdaki fotoğrafın üstüne tıklayıp Eğirdir manzarasını büyük boyutlarda görebilirsiniz.

Diğer güzide şehirlerimizden makineme takılanları merak ediyorsanız buraya tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Asansör
Asansör

Söylenecek çok söz yok aslında... Ölen öldü kalan sağlar bizimdir... Söylenecek çok şey yok aslında... Bu işin fıtratında var. Söylenecek...

Kapat