nuManaGa.com

Atma Kardeşim!

İnsanımız hoştur; fakat bazı konularda anlamsız tavırlar sergilemektedir. Mesela inşaat makinesi seyretmeye nedense bayılırız, gelin arabasının önünü kesip para isteriz normal bir şekilde; ama istediğimiz olmazsa damadı döveriz… Bunun gibi yüzlerce örnek bizim halkımıza özgüdür. Bize has olan başka özellik de çöplerimizi dilediğimiz yere savurabilmemiz. Bu alanda lider olduğumuza iddiaya girebilirim.

Antalya – Kumluca yolunda ilerliyorum. Amacım Adrasan’a gitmek. Sağım solum bir güzel manzara, doyamıyorum. Adrasan tabelasını arayan gözlerim devamlı şu cümlenin yer aldığı levha ile karşılaşmakta: Yol boyunca çöp atmak yasaktır. Bu, bıkkınlığın göstergesidir. “Yeter artık ulan, atmayın işte!” dir. Az ileride yol kenarını temizlemeye gayret eden görevlilerle karşılaşıyorum. Sıcaklık kırk üç derece, hissedilen elli vardır. Şimdi “Onların görevi…” gibi cümlelere başlamaya çalışacaklara söyleyeyim: Bizim de görevimiz bu cennet vatanın her karesine gözümüz gibi bakmak. Yani sen görevini yap kardeşim! Başkasının görevinden dem vurmadan, kendine bak ve sorumluluklarını yerine getir. Şu sözü de hatırla daima: “Temizlik imandandır.”

Yoluma devam ediyorum. Hemen önümde son model beyaz bir jip. En az yüz elli bin lira ederi. Camı aralıyor, önce elini çıkarıyor. Sonra kola şişesini ormana paralel bir şekilde fırlatıyor. Sinir oluyorum, kornaya basıyorum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Biz İnsanlar
Bir Medeniyet Savunması: Biz İnsanlar

Peyami Safa, anadan doğma bir romancıdır. Onun eserlerinin ikliminde güçlü bir edebi kimliğin yanı sıra mühim düşünceler de açıkça kendini...

Kapat