nuManaGa.com

Bir Garip Ceza

  Ülkemizdeki mahkemeler çok garip cezalara imza atabiliyor. Mesela suçlu bulunan bir kişiye bilmem kaç tane kitap okuma cezası verildi bu ülkede. “Kitap okumak ceza mıdır? İnsanları cezalandırmak için kitap okumak gibi güzel bir eylem kullanılabilir mi? Kitap okumayı ceza yaparsak yeni nesillere kitapları nasıl sevdirebiliriz?” gibi soruları kimseler sormadı. Yeni bir ceza daha okudum biraz önce. Ceza verilen şahıs, belirtilen 13 kişi ile konuşmayacakmış.

  HES projelerini protesto etmek için yürüyenlerden biri olan Leyla adlı kızımızın mahkeme tarafından önce HES alanlarına girmesi ve protestocularla konuşması yasaklandı. Daha sonra avukatların itirazı sonucu tüm protestocularla değil sadece belirtilen 13 kişi ile ilişki kurmamasına karar verildi. Sizleri bilmem ama bu karar bana çok ilginç geldi. Mahkemenin kararını eleştirmek, yargılamak haddime değil ama insanın diline ceza vermek, konuşmasını yasaklamak çok garip bence.

  Bu tarz cezalar PKK sempatizanlığından hakkında işlem yapılanlara verilmeli. PKK yandaşlarının birbiri ile ilişki kurmasını yasaklasın mahkemelerimiz. Eğer karara uyulmazsa zaten prosedür belli. Bu ceza PKK yandaşı hainler için biçilmiş kaftan. Leyla adlı genç kızımız için ise ağır. Çünkü kızımız örgüt mensubu falan değil. Sadece eşraf ile birlikte HES karşıtı eylem yapmak 17 yaşındaki kızımızın suçu.

  17 yaşındaki bir gence verilen bu cezayı hem ağır hem de garip buluyorum. Ayrıca HES projelerine bir Trabzonlu olarak ben de sonuna kadar karşıyım. Saygılar!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bunu Pek Bilen Yoktur
Bunu Pek Bilen Yoktur

  Bu yazımda anlatacaklarımı pek kişi bilmez. Yazıda anlatacaklarım Bafra'yı ilgilendirmesine rağmen Bafra'da yaşayanların yüzde doksan beşi de bu konudan...

Kapat