nuManaGa.com

Bir Fotoğrafla Hüküm Verilmez

  Ne kadar sığ düşünüyoruz. Bir fotoğraf ile insanları karalayacak gücü kendimizde bulabiliyoruz. Ağlama Duvarı’nın önünde fotoğrafı var diye hain ilan ediyoruz insanları. Yanında kim vardır, niye gitmiştir, kimlerle o fotoğrafı çektirmiştir… Bu ve benzeri soruları soran yok. Bir fotoğrafla insanların dinine karar vermek nasıl bir basiretsizliktir? Tarihi bir kiliseyi gezip, orada poz vermek demek Hıristiyan olmak demek midir?

  Şarkıcıların, türkücülerin, siyasetçilerin, oyuncuların yahut sıradan bir vatandaşın tarihi, turistik bir mekanda verdiği pozlar onun dini hakkında hüküm vermek için yeterli midir? Mesela benim Sümela’da bulunduğumu gösteren fotoğrafları görenler benim için “Bu başka dindenmiş.” falan mı diyecek? Bu kadar saçma bir şey olabilir mi? Orası tarihi bir alan. O anı ölümsüzleştirdim diye dinden çıkmış olmuyorum beynamaz efendiler! Aynı şekilde Ağlama Duvarı yahut Akdamar’da fotoğraf çektirenler de dinden çıkmış olmuyor!

  Bir fotoğrafla hüküm vermek bu ülkenin adaletine, siyasetçisine, bürokratına, halkına yakışmaz. Kendine bunu yakıştıranlar lütfen insanlıktan bahsetmesinler!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bırakalım Bu İşleri
Bırakalım Bu İşleri

  Futbol üç ihtimalli bir oyun. Her zaman kazanmak olmaz. Kaybetmek de var bu oyunun içinde. Kazananın edepli sevinmesi kadar...

Kapat