nuManaGa.com

Bir Avuç Ateş

Bir Avuç Ateş  Bir Avuç Ateş, bir aile hikayesini ulaştırıyor bizlere. Zorluklarla mücadele eden bir ailenin katlanan sıkıntıları ve bir dik duruşun anlatıldığı kitabın yazarı Hasan Nail Canat. Yeşilçam filmleri tadında ilerleyen eser boyunca en çok şaşırdığım şey, apansız bazı karakterlerin olaya dahil olmaları ve bir anda akıştan tamamen uzaklaşmaları. Şu gayet açık: Bir Avuç Ateş, yüzlerce defa karşılaştığımız bir konunun tekrar işlenişi.

  Bir eser için kapak çok önemlidir. Kapak tasarımı içerik hakkında fikir vermelidir. Bu eserin elimdeki baskısının kapağında bisiklet süren bir çocuk bulunmakta. Kitap ile hiçbir bağlantı kuramadım ne yazık ki. Zorlama şeyleri saymıyorum elbette.

  Klasik bir konu olduğunu söylemiştim. Eserde maddi imkansızlıklarla boğuşan bir ailenin evine değerinin çok üstünde bir fiyat verildiğini; fakat Abdullah’ın satmadığını görmekteyiz. Çünkü bu alana büyük bir kumarhane yapılacak. Abdullah, içinde Allah korkusu olan bir adam. Oğlu Mehmet de babasının izinde. Baba-oğul evin satılmaması için direniyorlar; ama evin büyük oğlu Kenan maddi sıkıntılardan bıkmış durumda. Nişanlısıyla arası iyi olmayan, borçları ceplerinden taşan Kenan evin satılmasından yana. Kötü adamlar da işin içine girince başlıyor curcuna. Dayaklar, silahlar, Mehmet’in becerilmesi zor işleri bir çırpıda yapıvermesi….

  Bu kitabı daha çok ortaokul çağlarındaki çocuklarımızın ellerinde görmekteyim. Onları sıkmayacaktır. İyiliğin ve kötülüğün savaşında iyiliğin ağır bastığını göreceklerdir. Edebiyat tutkunları için ise bu kitap fazla tatlı olmayacaktır.

  Bir klasik konu ve anlatım: Bir Avuç Ateş. Okuyun, kararı siz verin.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İstinye Suları
İstinye Suları

  Oktay Akbal öykümüzün güçlü isimlerinden biri. Adını sık sık duyduğum; fakat nedense hep ertelediğim bir yazardı o. Sonunda kucakladım Akbal'ın...

Kapat