nuManaGa.com

Bıktırdınız!

Bizim ülkemizde sağlam bir damar bulan kurutana kadar emer, sömürür. Bu konuya uygun en açık örneği son zamanlarda sık sık görüyoruz. Hayde isimli eser dilden dile dolaşıyor. Dilden dile dolaşması güzel fakat bu güzelim türküyü katledenler var piyasada. Topu topu bir kaseti bulunan, sanat adına verecek hiçbir şeyi olmayan isimlerin ağzına sakız oldu Hayde. Abidik kubidik kişiler “single”çıkartıp bu türkünün üzerinden para kazanmaya çalışıyorlar. Yazıktır, günahtır… Türkülerin ırzına geçenlere, türküleri katlederek piyasa yapmaya çalışanlara birileri dur demeli artık!

Bildiğiniz üzere Av Mevsimi’nde Cem Yılmaz Hayde adlı türkümüzü söylemişti. Ne olduysa bundan sonra oldu. Önüne gelen Hayde’yi söylüyor. Diskolarda, barlarda güp tıs güp tıs, cover, remix gibi saçmalıklarla aslından uzaklaştırılıyor Hayde. Bazı isimlerde bu durumdan faydalanarak patlatıveriyor kaseti. Gelsin mangırlar! Yok öyle arkadaş! Hazırcılık, beleşçilik almış başını yürümüş. Bari aslından uzaklaşmayın. Ama nerde? Dur diyen de olmayınca herkes istediği gibi at koşturuyor haliyle.

Her ota sansür koyanlar, yasak getirenler neden türkülerimizin katledilmesine göz yumuyorlar? Yasak olsun türkülerin aslından farklı bir hale dönştürülmesi. Bu değerlere sahip çıkılsın ve özellikle anonim eserlerin korunması için yasalar çıkarılsın! Duy bu sesi ey devlet büyükleri!

Bugün Hayde, yarın Çayeli’nden Öteye… Türkülerimizi bozuk para gibi harcayanlara tepkimizi gösterelim; onları dinlemeyelim ve kasetlerini almayalım. Biz duyarlı olursak elbet onlar pes edeceklerdir.

Gelin biz Hayde’yi Kazım Koyuncu’dan dinleyelim:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,
  1. nihansu diyor ki:

    Daha geçen akşam 8 Karadenizli arkadaş bir aradayken tam da bu konuyu konuşmuştuk. Aynı şekilde bu türkünün popüler hale gelip de orada burada çalınmasından bir Karadenizli olarak nasıl rahatsız olduğumuzdan bahsetmiştik. Kazım Koyuncu hayatta iken kaç kişi bilirdi ki bu türküyü? İster inan ister inanma bununla ilgili yazı yazmayı bile düşünmüştüm, geç kalmışım.
    Eleştirilerinde yerden göğe kadar haklısın.,
    Kazım Koyuncu’yu da rahmetle anıyorum bir kez daha..

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ömür Gedik
Orada Kal Ömür

Ömür Gedik'i nasıl bilirsiniz? Ben az bilirim ve bu az kısmı iyi bilirim. Sinema eleştirmenliği ve aynı zamanda özel gecelerde...

Kapat