nuManaGa.com

Beyaz Gemi

Aytmatov, yaşadığı coğrafyanın havasını yazdıklarıyla tüm dünyaya tanıtmış bir isim. Yazarların büyümesini sağlayan en önemli kriter de bu değil mi zaten? Halkının sıkıntılarını, coğrafyasının durumunu başarıyla yansıtmak mühim. Beyaz Gemi, Aytmatov’un bahsi geçen öğelere yer verdiği bir eser. Issık Göl’e bakan dağların arkaplan olarak belirdiği eser masum duyguların sarmaladığı bir kurguyla ortaya konulmuş.

Çocuk saflığı diye bir şey vardır. Masumluğun ete kemiğe bürünmüş halidir. Beyaz Gemi’deki çocuğun hayalleri, zorlu hayatına rağmen küçük kırıntılardan edindiği mutluluklar gösteriyor bize bu saflığı. Mümin Dede’nin torunu hayalleriyle yaşantısına yön veriyor. Annesinden ve babasından yoksun bu küçük çocuk kötülerin hayallere ulaşamayacağını gösteriyor okurlara.

Hikaye, ormanları korumakla görevli memurların bulunduğu yüksek bir dağ köyünde geçiyor. Issık Göl’ü görüyor burası ve çocuğun babasına kahramanca kavuşmayı arzuladığı beyaz gemiyi. Kalbi kara Urazkul’un eşini kısır olduğu için hemen her gün dövmesi, dedesi Mümin’in Urazkul tarafından daima horlanması çocuğu üzse de isimlerini kendi verdiği taşların üzerinden sekerek ve babaannesinin kullanmasına kızdığı dürbünü alarak beyaz gemiyi görmeye gitmesi ona her şeyi unutturuyor. Issık Göl’e bakınca mutluluğu konuk ediyor çocuk yüreğine.

Bir de Geyik Ana var. Geyik Ana, Mümin Dede’nin torununa anlattığı bir efsane. Bu efsaneye göre insanlar Geyik Ana’dan türemişler; fakat zaman gelip benliğini unutan insanlar maralları avlamaya başlayınca Geyik Ana küsmüş ve ortadan kaybolmuş. Peki ya şimdi? Geyik Ana geri mi geldi? Eseri besleyen iki damardan biri olan ve çocuğun hayal gücüyle daha da etkili olan bu efsane romanın son sayfalarının vuruculuğunu bir hayli arttırıyor.

Aytmatov, birçok eserinde doğaya değen kirli insan eline dikkat çeker. Bu romanda da benzer bir dikkat çekiş var. Dişi Kurdun Rüyaları‘ndaki kadar geniş yer almasa da Urazkul karakterinin cebini parayla doldurmak için kestiği ağaçları pazarlaması bu hususu örneklemekte. Aytmatov, romanın karakterini bozmadan ve “öğüt” amacı gütmeden cümlelerini şekillendirdiği için haliyle mesajın etkisi daha fazla olmakta.

Bir çocuğun gözünden acıya, mutluluğa bakıp çocuk hayalleriyle saflığın tadına varmak Cengiz Aytmatov’un okurlarına sunduğu bir şans. Dolu dili ve sağlam kurgusuyla Beyaz Gemi, sayfalarına değecek nazarları bekliyor.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,
  1. aysun diyor ki:

    guzel bı eser tavsıye ederım

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları

Gündemin aniden değiştirildiği ve gündeme el atan kirlilerin şirin göründüğü bir ülkedeyiz. Bu değişiklikler terör örgütünün lehine işletilmekte. PKK aktivistler topluluğu,...

Kapat