nuManaGa.com

Beton Helva / Trabzon

Trabzon’un damaklara sunduğu önemli lezzetler var. İşte onlardan biri kendine has lezzeti olan ve benzerlerinden ayrılan “Beton Helva”dır. Trabzon sınırları içerisinde epey meşhur olan ve son yıllarda ünü tüm Türkiye’ye yayılan beton helva harika bir tat. Uzun Sokak 21 numarada bulabileceğiniz “Beton Helva” Trabzon’da tadılacak en güzel lezzetlerin başında geliyor. Trabzon’dan eşe dosta ne götürsem diye düşünenler varsa eğer ilk tavsiyem bu nefis helvadır.

“Bugün yarım asrı aşkın süreyle Trabzon Uzun Sokak’ta varlığını sürdüren Beton Helva hikayesi, 1900’lü yılların ortasına yani kurucusu olan Mustafa ÖZBAK’ın çocukluk yıllarına dayanmaktadır. 1948 yılında ilkokulu bitiren Mustafa ÖZBAK Moloz’da ufak bir şeker imalathanesinde çırak olarak çalışmaya başlar ve gün geçtikçe kendini geliştirir. Zamanla olgun bir usta haline gelen Mustafa ÖZBAK, askerliğini bitirdikten sonra, 1954 yılında Moloz’daki iş yerinden ayrılarak Uzun Sokak’a gelir. Uzun Sokak’ta bulunan Saruhan Pasajı’nda kendi üretimini yapmaya başlayan Mustafa ÖZBAK, Trabzon piyasasına artık kendi helvasını sunar. Piyasaya sürülen bu yeni helvaya o yıllarda bir üst katında yer alan Beton Mimarlık İnşaat bürosundan esinlenerek “Beton Helva” adı verilir.”

Bu lezzetli helvanın ortaya çıkış hikayesi işte böyle. Son yıllarda ünü ülkemizin dört bir yanına yayılan bu lezzetin başarısının sırrı ise ustasında gizli. Mustafa Özbak’ın ürettiği helvalar çok farklı. Daha önce tadına baktığınız tüm helvaları unutun. Beton helva hiçbirine benzemiyor.

Donmuş yağlar, tatlandırıcılar, karbondioksit… Bunların hiçbiri Trabzon’a has beton helvada yok. İşte bu yüzden hem daha sağlıklı hem de paket helvalardan kat kat daha lezzetli. Bu nefis helvayı sadece kahvaltılarda sofraya koymak büyük haksızlık olur. Beş çaylarında, yemeklerden sonra ya da misafirlerinize bu harika lezzeti ikram edebilirsiniz.

Yolunuz Trabzon’a düşerse bu harika lezzetin gerçek adresine uğramayı unutmayın. Afiyet olsun.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,
  1. nuManaGa diyor ki:

    Beton helvanın internet sayfası var. Google’de aratırsanız bulabilirsiniz.

  2. Gokhan diyor ki:

    Bu helvamızı çok seviyorum fakat 3 senedir memleketime gidemedim için temin edemiyorum lütfen uzun sokaktaki adres ve tel bana mail atın Allah rızası için

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Cem Yılmaz Komik Ama..
Cem Yılmaz Komik Ama…

  Cem Yılmaz Türkiye'nin en komik adamlarından biri. Yaptığı kaliteli ve başarılı işler de Cem Yılmaz'ın ne kadar çok sevildiğini...

Kapat