nuManaGa.com

Ben Seni Anlamaz Mıyım?

  Sosyal paylaşım sitelerinde Sırrı Süreyya Önder’in fotoğrafının olduğu ve “Türk kardeşim hala kardeş miyiz?” gibi cümleler ile örülü bir metin bulunmakta. Bu metin “ezildik” masalının kendisi. Türk insanının bölge fark etmeksizin sorunları aynıyken, sanki sadece bir bölgede sıkıntılar yaşanıyormuş gibi göstermek ne büyük gaflettir. Başına demokrasi, eşitlik konularak en aykırı düşüncelerin bile ne kadar sevimli olabileceğinin göstergesidir aslında bu tarz metinler. Her cümlenin başına  “Anlıyorum seni Türk kardeşim…” koyanlar değil midir aslında ayrık düşüncelerin sahipleri?

  Biz de “Ah be kardeşim…” ile başlayan “Ben seni anlamaz mıyım?” ile biten bir yazı yazalım. Öyle yazınca şirin olunuyor ya… Şirin şirin anlatalım yıllardır bize yapılanları, kardeşlik masalı uydurup ellerinde molotof ile gezen yancıların basiretsizliklerini…

  Ah be kardeşim… Biz seninle aynı okullarda okumadık mi? İlkokul, ilköğretim, lise, üniversite. Hangisine seni almadılar? O sıralarda beraber oturmadık mı? Kim sana “Kalk oradan!” dedi. Sen zararlı kulüplerin faaliyetlerine katılırken “Gel kardeşim… Uyma bunlara!” demedim mi?

  Ah kardeşim ben seni anlamaz mıyım?

  Hepimiz askerde komutandan küfürler yemedik mi? İkimizin de üstünde aynı forma yok muydu? Seni çatışmaya gönderenler beni de aynı yere göndermediler mi? Dağdaki çapulcu sürüsünün kurşunu sana değerken bana değmedi mi? Ama sen bebekleri beşiklerinde öldürenlere hak verdin. Buna rağmen “Gel dön şu yoldan!” demedim mi?

  Aynı yalanları dinleyerek büyümedik mi canım kardeşim? Türkiye’nin kendi kendine yeten ülke olmadığını aksine her şeyini dışarıdan satın aldığını lise bittiğinde fark etmedik mi? Ülke fakirlikle boğuşurken sizin oralarda parmaktan topuğa kadar altın takanlara “Helal!” demedin mi? Sonra “Burada fabrika yok!” diyerek üste çıkmaya çalışmadın mı? Karadeniz’de de fabrika olmadığını bilmene rağmen bunları bahane ederek olaylar çıkarmadın mı? Onca olaya rağmen yine de “kardeşiz” demedim mi?

  Ben seni anlamaz mıyım?

  İhtilal bıçaklarında sadece sen mi kesildin? Aynı koğuşta yatmadık mı? Bir hücreye ikimizi koyup birbirimizi kesmemiz beklenmedi mi? Sağcı, solcu ayırmadan alayımıza kıyım yapılmadı mı? Kardeşlerimizin yaşları büyütülüp asılırken beraber ağlamadık mı? Sıkıntıda, mutlulukta beraberken sen ille dağa çıkacağım diye diretmedin mi? Yine de “Dön kardeşim…” demedim mi? İnmek istediğinde el uzatmadım mı?

  Ben seni anlıyorum canım kardeşim…

  Devlet dairelerinde sana “Bugün git yarın gel!” diyenler bana da aynı cümleleri kurmadılar mı? Polis kalabalığa dalıp cop yağdırırken beni es mi geçti? İçi boşaltılan bankalarda sadece senin mi paran vardı? Emperyalistleri dost diye yutturanların oyunlarına başkaldırmak için uğraşmadık mı? Bu ülke için uğraşırken sen bölge diye tutturmadın mı? Yeşil, sarı ve kırmızı ile süslenip toprak istediğini dile getirmedin mi? Başına demokrasi koyduğun hain planlar ile ensemize dikilmedin mi? Yine de sana “kardeşim” demekten vazgeçmeyen ben değil miydim?

  Ah kardeşim… Ben seni anlıyorum da sen de anlamak için biraz çabalasan!

  Köylüyü cahil, Batılı’yı dost, dindarı düşman belleyen zihniyet hakimken sadece sen mi etkilendin? Benim atam, dedem etkilenmedi mi? Ben üzülmedim mi? Sen bir zümreyi savunurken ben hepimizi kucaklamadım mı? Ben “biz” derken sen “Kürdüm” diyerek ezik masalları uydurmadın mı?

  Anlıyorum seni canım benim…

  Bu vatan hepimizin derken bu vatanın evlatları, sen çıkıp “Aha çizdim! Burası benim!” demedin mi? “Zaten siz sonradan geldiniz…” diyerek bana hakaretler yağdırmadın mı? Tüm insanlığın kabul ettiği savaşları hiçe saymadın mı? “Malazgirt’te biz yardım ettik…” diyerek tarihe bile ayrımcılığı sokmadın mı? Ben yine de “Güzel kardeşim…” ile başlayan cümleler kurmadım mı?

  Devlette rüşvet alanlar, yalanlar, dolanlar olduğunu hepimiz söylemedik mi? Rüşvetle iş yaptıranların ekmeğine yağ sürenlere kol kola girerek yanıt verecekken sen sınav merkezlerinde para ve tehdit ile cevap anahtarlarını hocalara doldurtmadın mı? Sınır kapıları kapalıyken sınırın ötesinden mallar getirerek zengin olmadın mı? Kazandığın paralar ile o çok sevdiğin topraklarına zerre kadar hizmet yapmayarak kabahati devlete atmadın mı? Yine de sana hak veren cümleler kurup “Canım kardeşim…” demedim mi?

  Anlıyorum seni canım kardeşim… Sen de biraz beni anlamaya çalış.

  Terör nedir bilmezken, silah görmemişken, anasının nazlı kuzusu, eşinin yiğit kocası; hak verdiğin, desteklediğin it sürüsünün hain pusularında şehit düşmedi mi? Ben şehit kardeşime ağlarken yanımda olmayan sen yeni isteklerini sıralamıyor muydun? Meclise giren vekillerin seni değil de kendini düşünmedi mi? Aldıkları paralar ile lüks otellerde tatiller yaparken kaç kez memleketine gelip hatırını sordular? Boş hayallerin peşinde seni sürükleyenlerin giydikleri elbiselere, kullandıkları arabalara bakıp hiç mi düşünmedin keriz yerine konduğunu?

  Ben seni çok iyi anlıyorum güzel kardeşim…

  Türkiye’nin dört bir yanından iyi tedavi görmek isteyenler Ankara’ya yahut İstanbul’a akın etmiyor mu? Karadeniz’de kanser oranı tavan yapmışken ve adam gibi bir hastane yokken sen “İlle bana, hep bana…” diyerek kardeşine arkanı dönmedin mi? Yapılan hastaneleri, okulları basmadın mı? Molotof kokteyli atanlara karşı gelip “Yapmayın…” deseydin bölgen kazanmaz mıydı? Kırk bin insan öldü… Aralarında doktorlar, mühendisler, öğretmenler var. Sen hak verdiğin it sürüsüne senin gelişmene engel olduğu için kızmazken bana neden taş atıyorsun? Attığın onca taşa, molotofa rağmen “Kardeşim…” demedim mi sana?

  Canım kardeşim… Biliyorum yükün ağır, hatan fazla…

  Daha ne kadar bu günaha ortak olacaksın? Benimle kucaklaşmadan, ben özgür olmadan, özgür olamayacağını ne zaman anlayacaksın? Ben özgür değilken sana yapılan açılımlar, saçılımlar, avantalar gözünü doyurmayacak mı?

  Ben seni anlıyorum canım kardeşim…

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,
  1. duygu diyor ki:

    çok güzel bir yazı olmuş.her şey ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi.eline koluna diline sağlık

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Futbolu Bitmiştir
Türk Futbolu Bitmiştir

  Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu'nu tebrik etmek lazım. Türk futbolunu delik deşik ettiler. Bir takımı savunmak adına...

Kapat