nuManaGa.com

Behram Kurşunoğlu

  Dünyanın tanıdığı, saygı duyduğu fakat ülkemizde pek kimsenin bilmediği bir ismi tanıtmak istiyorum sizlere. Bu isim ünlü fizikçi Behram Kurşunoğlu. Kendisi Trabzon Çaykaralı’dır. Hemşehrim olur. Bu büyük isim fizik alanında önemli işlere imza atmış ve bilim dünyasında kendisine önemli bir yer edinmiştir. Türkiye’nin yetiştirdiği ve dünyanın en önemli bilim adamlarından biri olan Kurşunoğlu ne yazık ki ülkemizde pek tanınmamakta. 

  1922 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğan Prof. Behram Kurşunoğlu, Albert Einstein’ın “Genel Görelilik Kuramı”nın elektromanyetizma ile birleştirilmesi üzerine çalışmalar yapmış bir Türk fizikçisidir. Ankara Üniversitesi ve İngiltere’deki Edinburgh Üniversitesi’ndeki eğitiminin ardından fizik doktorasını yine İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde tamamlayan Kurşunoğlu, Albert Einstein ve Erwin Schrödinger ile birlikte simetrik olmayan yerçekimi kuramları üzerinde önemli çalışmalarda bulunmuştur. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde fizik doktorasını tamamlayan Kurşunoğlu, Albert Einstein ve Erwin Schrodinger ile birlikte ”Unified Field” teorisinin geliştirilmesinde yer almıştır. Bu önemli buluş bilim tarihine ”Einstein-Schrodinger-Kurşunoğlu Teorisi” diye geçmiştir. Genç yaşında dünya fizikçileri arasında saygın konum kazanan Prof. Kurşunoğlu, 1965 yılında Miami Üniversitesi’ndeki Teorik Araştırmalar Merkezi’nin kurulmasında rol almış, 1992’de kapanmasına kadar bu merkezde bulunmuştur. Daha sonra araştırma kuruluşu Global Foundation’ın direktörü olmuştur.

    Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu, 1950’li yıllarda atom enerjisi alanındaki çalışmalarını Türkiye’de sürdürmüştür ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun kurulması adına önemli görevler üstlenmiştir. Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu aynı zamanda Genel Kurmay Başkanlığı’na danışmanlık yapmış, bir dönem Birleşmiş Milletler Bilim Komisyonu’nda çalışmıştır. “Kuantum Fiziği” konusunda yaptığı araştırmalarla ve özellikle “Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi” ni ortaya atan kişi olarak tanınan, 1964 yılından beri organize etmekte olduğu Coral Gables Konferans adlı serisi ile de adından sıkça söz ettiren Kurşunoğlu, 2003 yılında Miami’de vefat etmiştir.

  İnternetten derlediğim biyografik bilgileri okudunuz. Şimdi söyleyin bakalım kaç kişi bu büyük fizikçiyi tanıyor? Kaç kişi Behram Kurşunoğlu’nun ismini işitti daha önce? Ders kitaplarımızda saçma sapan bilgilere yer vereceğimize ülkemizin yetiştirdiği önemli insanları tanıtmamız, anlatmamız bu ülkenin çocukları için çok yararlı olacaktır.

  Önemli bir bilim adamı ve aynı zamanda hemşehrim olan Behram Kurşunoğlu’nu tanıtmak için başka yazılar da yazacağım. Özellikle onun oluşturduğu kuramlara değinip, ülkemiz gençlerinin böyle büyük bir ismin varlığından ve yaptıklarından haberdar olmasını sağlamaya çalışacağım. Onun gibi büyük bir ismi ülkemiz gençlerinin tanıması, öğrenmesi, örnek alması gerek.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
  1. chanci diyor ki:

    behram kursunoglunu biliyorum hatta ahmet yildiz university of bercelyde californiada oda aslen caykarali ancak sakarya dogumlu ,ciddi bir fizikci ve taniniyor abdde ayni zamanda surmeneli alaattin yildiz var

    abdden selam

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
nuManaGa.com 1 Yaşında
nuManaGa.com 1 Yaşında

  Bugün tarihi bir gün. nuManaGa.com yayın hayatına başlayalı tam bir yıl oldu. 18 Aralık 2009 tarihinde kurulan nuManaGa.com kısa sürede...

Kapat