nuManaGa.com

Bedri Rahmi’nin Sanat ve Edebiyat Anlayışı

  Bedri Rahmi Eyüboğlu sadece bir ressam değil, edebiyat ile de yakından ilgilenmiş büyük bir sanatçıdır. Kaleme aldığı şiirler, makaleler, deneme ve gezi yazıları onun için edebiyatın vazgeçilmez olduğunu açıkça gösteriyor. Şairler Bedri Rahmi’yi pek şair kabul etmezler. Genellikle “Şairliğini bilmem ama ressamlığı iyidir.” şeklinde cümleler kurarlar dönemin şairleri. Bu Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu çok üzmektedir. Yine de kimseye aldırmadan edebiyat alanında eserler vermeye devam etmiştir şair ve yazar Bedri Rahmi. Yenilikçi anlayışı ile özgün eserler vererek dönemindekilerden farklı bir yol izlemiştir.

  Bedri Rahmi Eyüboğlu sanatın ve edebiyatın her daim yeniliğe açık olması gerektiğini savunmuştur. Yenilik, özgünlük onun sanatının temel taşlarındandır. Komple bir sanatçı olan ve sanatın birçok dalı ile ilgilenen Bedri Rahmi, atölyesinin girişine astığı “yemin” ile sanata bakış açısını, eserlerini oluştururken nelere dikkat ettiğini açıkça ortaya koymaktadır:

“Bugüne kadar resim sanatı alanında 
Yapılagelmiş olanları inceleyeceğime
Kendini bütün dünyaya kabul ettirmişler
Arasında beni en çok saranlarını ayırarak
Onlara kendi aramalarımı, denemelerimi
Katacağıma 
Alışılagelmiş, basmakalıp, hazırlop
Klişeleşmiş çiğnene çiğnene tadı tuzu
Kalmamış hiçbir şeyi tekrarlamayacağıma
Elimden çıkan her çizgiye 
Her lekeye
Her renge
Her beneğe
Kendi aklımı
Kendi tecrübemi
Kendi tasamı
Kendi ömrümü, yüreğimi basacağıma
Aldığım nefes, içtiğim su, bastığım toprak
Gözüm, kulağım, burnum,
Elim, belim, dilim, derim üstüne 
Yemin ederim
Yemini bozduğum gün
Buradan giderim.”

  Bedri Rahmi’nin atölyesinin girişinde asılı olan bu cümleleri sadece resim sanatıyla ilişkilendirmemek gerekir. Bu cümleler Bedri Rahmi’nin sanatını nelerin üstüne inşa ettiğini göstermektedir. Resim, deneme, şiir, gezi yazıları… Hepsinin özünde araştırma, özgünlük ve yenilik kavramları barınmaktadır.

  Bedri Rahmi daha çok resimleri ile bilinmektedir; fakat o edebiyat alanında da önemli eserler vermiş bir sanatçıdır. Türkü kıvamında ve yer yer Yunus Emre şiirlerine yaklaşan eserleri ile edebiyat alanında kendisine önemli bir yer edinmiştir. Onunla aynı dönem yaşayan şairler Bedri Rahmi’yi iyi bir ressam olarak niteleseler de Karadut, Sitem, Tuz gibi şiirlere imza atan sanatçının şair tarafının es geçilmesi acımasızlık olur.

  Edebi eserlerinde halkın kültürü önemli yer tutmaktadır. Türkülerin ruhunda bıraktığı izleri şiirlerinde yansıtan Bedri Rahmi, ışık ve renk unsurları üzerine şiirlerini kurmuştur. Anadolu insanının elinden çıkan işlere, çoraplara, nakışlara, yazmalara da yönelen sanatçı, çağdaş bir beğeni düzeyi yaratmıştır. Halk sanatının ürünlerini olduğu gibi aktarmadan, çağdaş ölçüler ve görsel değerler katarak ele alan Bedri Rahmi için halk sanatı, sırtını yasladığı sağlam bir duvar olmuştur.

  Bedri Rahmi Eyüboğlu evrensel sanatçı ve edebiyatçı olmayı, kültürel geçmişimizde yer tutan geleneksel sanatların çağdaş anlamda yeniden değerlendirilmesi, bu hazinenin esin kaynağı olarak kullanılmasının sağlayacağını söylemektedir. . Bedri Rahmi, öğretmenliği boyunca ve arkasında bıraktığı eserler vasıtasıyla, halk sanatı ile çağdaş dünya sanatı arasında bir sentez kurmanın gerekliliğini vurgulamıştır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,
  1. sanane diyor ki:

    yhaa niye kopyalanmıy yazıyımmı şimdi bn bunuğ

  2. Osman diyor ki:

    Çok İşime Yaradı Saolun

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Halk Müziği Üzerine
Türk Halk Müziği Üzerine

  Türk halk müziği, halkımızın duygularını, yaşama şeklini yansıttığı; ortak konuların, sade bir dille işlendiği; sözlü ve sözsüz eserlerin oluşturduğu...

Kapat