Bedri Rahmi’nin Edebi Kişiliği

nuManaGa tarafından 9 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır.

  Bedri Rahmi’nin edebiyata olan ilgisi lise yıllarına kadar uzanmaktadır. Trabzon Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında en sevdiği ders, edebiyattır. Ailesi, odasına kapanıp şiirler yazan Bedri Rahmi’nin avukat olmasını istemiştir; fakat o hayallerinin ve arzularının peşinden giderek sanatı, edebiyatı seçmiştir. Şairlerin “iyi ressam” ressamların “iyi şair” dediği Bedri Rahmi, hayatını resim ve edebiyatla yoğurmuştur. Edebi eserlerinde yer yer Ahmet Haşim’in etkisi görülür. Güzel Sanatlar Akademisi’nde Ahmet Haşim’den aldığı estetik ve mitoloji derslerinin bu etkiye neden olduğu söylenebilir. Resimlerinde ise hocası İbrahim Çallı’nın etkisi açıkça görülür. Bedri Rahmi, İbrahim Çallı’dan sürekli yeniliklere açık olmayı öğrendiğini her fırsatta dile getirmiştir. Bedri Rahmi’nin Ahmet Haşim ve İbrahim Çallı’dan etkilenmesi eserlerinin ustalarına benzediği anlamına gelmemektedir. Bedri Rahmi Eyüboğlu için “Ustalarının daha çok fikirlerinden ve tekniklerinden etkilenmiştir, yararlanmıştır.” demek doğru olacaktır.

  Akademi döneminde şiir yazma sevdasını Ahmet Haşim’e, onun yüreklendirmesine borçludur Bedri Rahmi Eyüboğlu. Şiir yazmayı daima sürdüren Bedri Rahmi, diğer taraftan da gazetelerde sanat ve edebiyat üzerine yazılar yazmıştır. Resim, şiir, deneme alanında eserler veren Bedri Rahmi’nin 1937 yılında hocası Nazmi Ziya’nın sergisi üzerine yazdığı yazıdan eleştirmen yanının da kuvvetli olduğu anlaşılmaktadır.

  Bedri Rahmi’nin edebiyat hayatını iki döneme ayırmak gerekir. İlk dönemde mistik, isyancı bazen de derviş diyebileceğimiz bir Bedri Rahmi vardır.  Sanatçı, bu dönemde yazdığı şiirlerinde sezilen yalnızlık havası ileri gittiği zaman, uzun cümleler kurmaktan kaçınmamış ve düzyazıya kayan dizeler kaleme almıştır. İkinci dönemi sayılabilecek 1945 sonrası yıllarda Bedri Rahmi’nin şiiri iyice belirmeye başlamıştır. İkinci dönemde toplumsal konulara ve halk deyişlerine daha çok yer veren bir Bedri Rahmi karşımıza çıkmaktadır. Karadut ve Tuz adlı kitaplarında kaleminin ne kadar güçlü olduğu açıkça görülmektedir.

  Bedri Rahmi’yi söyleyişi, buluşları, resimleme gücü taşıyan sözcükleri ile Necip Fazıl, Ahmet Hamdi, Nazım Hikmet gibi ustaların dışında tutmak gerekmektedir. Şiirinde içle dış sarmaş dolaştır. Halk ozanlarını ve türküleri çok iyi bilen sanatçı eserlerinde halk deyişlerine sıkça yer vermektedir; fakat bunları kalıplaştırmamaktadır. Belirgin özelliklerinden biri de betimlemeleridir. Çok değişik betimlemeler yapmayı sevdiği için renkleri ve sıfatları fazla kullanmıştır. Genellikle doğa ve insan iç içedir Bedri Rahmi’de. Bahçeler, meyveler insanı simgeleyen ögeler olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Bedri Rahmi bir yazısında “Niçin köylünün bir avuç kelime ile yazdığı türkü dağları deler bize kadar gelir de bizim şiirlerimiz bir türlü ona ulaşamaz.” demiştir. Bu cümle Bedri Rahmi’nin edebiyat hakkında görüşlerini özetlemektedir. Bedri Rahmi edebiyatın köklerimizden gelenler ile yenilerin birleştirilerek güçleneceğini savunmaktadır. Sadeliği, açık olmayı ve yenilikleri yakalamayı her zaman önemseyen sanatçı Doğu Batı sentezi için de önemli bir örnektir.

  Toplumsal temaları işlerken yergi ve alay unsurlarından sık sık yararlanan Bedri Rahmi Eyüboğlu anlatmak istediklerini kalıplar arkasına saklamadan doğrudan anlatmaktadır. Bedri Rahmi Eyüboğlu ressam, ozan, öğretmen, ülke sorunlarına kayıtsız kalmayan bir yazar olarak, bütün nitelikleriyle güçlü nefesini milyonlara duyurmuştur. Bedri Rahmi, sürekli işleyen bir zihin, sürekli işleyen bir bilek ile Türk sanatına ve edebiyatına büyük hizmetler vermiştir.

Yazıyı beğendin mi? Durma paylaş!

Bu Yazıları da Görün:

E-mail adresinizi girin ve

yeni yazılardan ilk siz haberdar olun:

Aktivasyon mailini onaylamayı unutmayın.

"Bedri Rahmi’nin Edebi Kişiliği" adlı yazı 9 Nisan 2011 tarihinde saat 22:58 sularında "Türkçe/Edebiyat" kategorisinde yayınlanmıştır. Bugün 8.881 kere okunmuştur. Ayrıca 5 yorum yapılmıştır. Aşağıdaki formu kullanarak siz de yorum yapabilirsiniz.

Yorum Alanı

 1. Ayşenur diyor ki:

  kendine aga deditirme

 2. Ayşenur diyor ki:

  Biraz kısa yazın lütfen defterime yazarken ellerim ağrıdı

 3. erazeynep diyor ki:

  kısa yazamazmısın yaaa

 4. ali diyor ki:

  bence çok uzun yha kısassı yok mu xDe

 5. abdurrahman diyor ki:

  emeğinize sağlık çok güzel

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?  Tarihte Bugün

  Arama Kutusu

 • Atatürk Diyor Ki;

  Kırk asırlık Türk yurdu, yabancı elinde kalamaz.

 • Ortaya Karışık

 • Yeni Yazılar

 • Son Yorumlar

  Hamur İşi Tarifleri: halit bey footer.php dosyanı...
  numanaga: Bilgiler için teşekkürler ...
  Nihadi Önal: Ben 1971- 73 yılları arası...
  Volkan Atabey: agam yine gezisen he :D...
  Jamaica: Teşekkkürler, deneyeceğim....
  Özge: merhaba bu rapor içindekiler...
  kubra: raporlar için teşekkürler ...
  zendaya: çok yararlı bir yazı. teş...
  Kadir Kocaman: Gözümüz saatte söyleştik...
  07genç: proje ödevim için çok yard...
 • Makineme Takılanlar

  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
 • Seçmece Konular

 • Anket

  Açılım süreci sizce terörü bitirir mi?

  View Results

  Loading ... Loading ...
Tüm hakları nuManaGa.com'a aittir. İzinsiz alıntı dahi yapılamaz. Lütfen Kullanım Kuralları adlı sayfayı ziyaret ediniz. © 2009-2014 nuManaGa.com™