nuManaGa.com

Bedri Rahmi ve Şiir

  Bedri Rahmi daha ortaokul yıllarında şiir ile ilgilenmeye başlamıştır. Lise yıllarında yazdığı birçok şiir beğeni toplamıştır. Şiirlerine, 1933’ten sonra Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılâpçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yer verilmiştir. Halk şiirinden aldığı öğeleri kendine özgü biçimde kullanarak halk diline yaklaşma çabasını sonuna dek götüren Bedri Rahmi’nin şiirleri, resimleriyle büyük bir benzerlik gösterir. Bedri Rahmi “Şairler ressam olduğum için beni kendilerinden saymazlar.” diyerek “Şairliğini bilmem ama…” ile başlayan cümlelere ne kadar içerlediğini belli etmektedir. Onu sadece ressam olarak görmek büyük haksızlıktır. Bedri Rahmi edebiyat ile yakından ilgilenen, birbirinden güzel şiirler kaleme alan güçlü bir şair ve komple bir sanatçıdır.

  Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kimliği şiir dilinde saklıdır. Çünkü dil içerisindeki unsurlar şairin gizli yanlarını anlatan öğelerdir. Bedri Rahmi, şiirlerinin içinde mizacını, kültürünü, niyetini, tutkularını açıkça belli eder. Şiirlerinde şahsi duygularının yanı sıra kültür öğelerine de yer veren Bedri Rahmi için “Halk edebiyatından ve Anadolu kültüründen beslenmiştir.” denilebilir.

  Bedri Rahmi’nin mısralarında kültür öğelerine, halk edebiyatı eserlerinden yansımalara sıkça rastlanır. Halk edebiyatına hayranlığı ile bilinen Bedri Rahmi “Köylü iki kelime ile kendini anlatırken, bizim onlarca kelime ile kendimizi anlatamamamız ne gariptir.” diyerek bir bakıma şiirlerini oluştururken nelerden faydalandığının ipuçlarını vermektedir.

  Bedri Rahmi’nin şiirlerinde sığınakları vardır. Uyku, rüya ve uzak diyarlar şairin kaçtığı, sığındığı ögelerdir. Şiirlerindeki kaçış ve sığınma, yerinde duramayan bir insanın uzak diyarlara gitme arzusu şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

  Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun şiirlerinde ressamlığının da etkileri fazlasıyla görülmektedir. Şiirlerini okuyanlar yahut dinleyenler, kendilerini bir tabloya bakıyormuş gibi hissedebilirler. Mısraları oluştururken ufak tefek fırça darbeleri atan şair özellikle ağaçları, gökyüzünü ve meyveleri şiirlerinde fon olarak kullanır. Ağaçlara ve meyvelere hiçbir şair Bedri Rahmi kadar yer vermemiştir. Karadut, Can Eriği, Kiraz Ayı Geliyor, Elmanın Kabuğu… Birçok şiirinin adı meyve ismi olan Bedri Rahmi’nin şiirleri meyve bahçelerine benziyor dersek yanlış olmaz. Ayrıca ışık ve renk kavramı da Bedri Rahmi’nin şiirlerinde oldukça önemlidir. Şiiri “Şekil bulmuş resim…”, resmi “Şekillenmiş şiir…” olarak değerlendiren Bedri Rahmi

  Eyüboğlu, ışığa kavuşan her şeyi büyük bir aşkla incelemiş ve bu aşkı renkler, çizgiler ve de sözcükler aracılığıyla sunmak istemiştir.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kimsin Sen Kim?
Kimsin Sen Kim?

  Medyamıza anlam veremiyorum. Ülkemizi kötüleyen herkesi bir şekilde şirin göstermeye çalışıyor güzide gazetelerimiz, televizyonlarımız.... Hiçbir mahareti olmayan, sadece kalçalarının büyük...

Kapat