nuManaGa.com

Bedri Rahmi Hangi Topluluğa Bağlıydı?

  Bedri Rahmi Eyüboğlu bulunduğu dönem içerisinde birçok hareket ve oluşum bulunmasına rağmen kendi yolundan giden sanatçılarımızdandır. Katıldığı tek hareket “D Grubu” adı ile resim sanatına farklı bir boyut getirmeyi hedefleyen topluluktur. 1934 yılında bu gruba katılan Bedri Rahmi, bu grubun fikirleri doğrultusunda yaptığı birçok resmi D Grubu’na destek vermiştir. Edebi eserlerinde yeniliği, yerel değerleri önemseyen Bedri Rahmi’nin Garipçilerin şiir anlayışından etkilendiğini söylenir; fakat bu doğru değildir. Bedri Rahmi’nin şiirleri herhangi bir topluluğun şiir anlayışı ile bağdaştırılamaz. Onun şiirleri halk deyişlerinden, tekerlemelerden, türkülerden beslenir. Bedri Rahmi’yi bir kategoriye dâhil etmek gerekirse; folklorik motifler kullananlar ve yenilikçi akımını benimseyenler arasında Bedri Rahmi ismini kullanmamız gerekir.

  Türk şiirindeki gelişmeleri incelerken topluluklar, hareketler dışında kalan ve bireysel yenilik çabası göstermiş şairleri göz ardı edemeyiz. Bu şairlerin şiirimize yadsınamaz katkıları olmuştur. Bedri Rahmi işte bu yenilikçi şairlerdendir. Eserlerinde folklor ile modern sanatı coşkun bir biçimde birleştirerek başarılı örnekler vermiştir. Ahmet Kutsi Tecer’in işaret ettiği uzaktaki köyün tüm renkleri Bedri Rahmi’nin eserlerinde görülmektedir.

  Hiçbir topluluğa bağlı kalmadan edebi eserlerin kaleme alan Bedri Rahmi, yenilikçi akım içinde halk şiirinin biçim özelliklerinden yararlanarak kendine özgü bir tarz geliştirmiştir.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çok Çılgınız
Çok Çılgınız!

  İşsizlik, eşitsizlik, şifreler, hileler... Ülkemizde sorundan, sıkıntıdan bol bir şey yok. Birkaç siyasetçi dışında bu sorunları gündeme getiren var...

Kapat