nuManaGa.com

Bedri Rahmi Eyüboğlu Kimdir?

  Ödev yapmayı kimse sevmez değil mi? Evet! Ben de sevmiyorum; fakat bazen “İyi ki bu ödev verilmiş…” dediğim de olmuyor değil. İyi ki verilmiş dediğim ödevlerden birinin vasıtası ile Türk şiirinin önemli isimlerinden Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu tanıma ve anlama şansı buldum. Bu önemli ismin yaşamını, edebi kişiliğini, eserlerini, düşüncelerini ve bazı şiirlerini anlatacağım bir yazı dizisine yer vermek istiyorum numanaga.com‘da.  Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun hakkında bilgiler elde etmek isteyenlere yararlı olacağını ümit ediyorum.  İlk olarak yaşamı hakkında bilgiler vereceğim…

  Bedri Rahmi ailesinin beş çocuğundan ikincisidir. Trabzon Lisesi’nde okurken,1927’de bu okula resim öğretmeni atanan Zeki Kocamemi’nin öğrencisi oldu. Onun derslerinin etkisi ve okul müdürünün özendirmesiyle 1929’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne (şimdi Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Burada Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı’nın öğrencisi oldu.1930’da eğitimini bitirmeden, ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu’nun yanına Paris’e gitti. Burada André Lhote’un yanında resim çalıştı. Daha sonra evleneceği Rumen asıllı eşi Eren Eyüboğlu ile de burada tanıştı. 

  Yurda döndükten sonra 1934’te D Grubu’nun dördüncü sergisine otuz resmi ile katıldı. İlk kişisel sergisini de aynı yıl Bükreş’te açtı.1934’te katıldığı Akademi’nin diploma yarışmasında üçüncü oldu. Bu derece ile mezun olmak istemediği için bir yandan diploma yarışmasına yeniden hazırlanırken, bir yandan da bir süre Çerkeş demiryolu yapımında çevirmenlik yaptı, Tekel Genel Müdürlüğü’nde çalıştı.1936’daki diploma yarışmasında Hamam adlı kompozisyonuyla birinci oldu. Aynı yıl Moskova’da düzenlenen Çağdaş Türk Sanat Sergisi’ne katıldı.1937’de Cemal Tollu’yla birlikte Akademi’nin Resim Bölümü Şefi Léopold Lévy’nin asistanı oldular. Bedri Rahmi birçok ressamın katıldığı CHP’nin kültür programı çerçevesinde resim yapmak için 1938’de Edirne’ye,1941’de de Çorum’a gitti. Bu dönem resimlerinde köy manzaraları, köy kahveleri, faytonlu yollar, iğde dalı takmış gelinler gibi Anadolu’ya özgü görünümler egemendir. 

  1940’lardan sonra duvar resimlerine yöneldi. İlk duvar resmini 1943’te İstanbul’da, Ortaköy’deki Lido Yüzme Havuzu için yaptı.1947’de İstanbul’da özel bir atölye ve galeri açtı.1950’de Ankara’da sanatının o güne kadarki bütün dönemlerini kapsayan bir sergisi düzenlendi. Bedri Rahmi aynı yıl bir kez daha Paris’e gitti ve İnsan Müzesi’nde (Musée de I’homme) ilkel kavimlerin sanatını inceledi. Bu incelemeleri ‘güzel’in aynı zamanda ‘yararlı’da olabileceği, ‘yararlı’ olmanın ‘güzel’in gücünü eksiltmeyeceği düşüncesine ulaşmasına yol açtı. Bu düşünce ise onun bundan sonraki sanat görüşünü tümüyle etkiledi ve yönlendirdi. 

  Bedri Rahmi 1928’de daha lise öğrencisiyken şiir yazmaya başlamıştı. Şiirlerine,1933’ten sonra Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılâpçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yer verildi.1941’den başlayarak çeşitli şiir kitapları yayımladı. Halk edebiyatının masal, şiir, deyiş gibi her türüne karşı duyduğu hayranlık, şiirlerine de yansıdı.

  Yazı yazma tutkusunu ise 1951’de Yeni Sabah gazetesindeki yazılarıyla sürdüren Bedri Rahmi, yazarlığını bu gazetede sürdüremeyince Cumhuriyet gazetesine geçti ve 1952- 1958 yıllarında düzenli olarak yazdı. 1953’te üçüncü şiir kitabı “Tuz”, 1956’da ilk düzyazı kitabı “Canım Anadolu”, 1957’de “Üçü Birden” adlı kitabını yayımladı.

  Kardeşi Sabahattin Eyüboğlu’nun 12 Mart sürecinde gözaltına alınması onu çok etkiledi. Bu nedenle bir süre resim yapmaya ve şiir yazmaya ara verdi. 1970 yılında, yeniden toplumsal içeriği ağır basan resimlere imza attı.1972 yılında, 33´üncü Devlet Resim ve Heykel Sergisi´nde birincilik ödülü aldı.

  21 Eylül 1975 tarihinde pankreas kanserine yenik düşerek yaşama veda eden Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kabri Küçükyalı Mezarlığı’ndadır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Tam Bir Rezalet
Tam Bir Rezalet!

  2010 ylında yapılan sınavlara karışan hileler henüz çözülmemişken 2011 yılının ilk aylarında yeni bir sınav rezaleti ile baş başa kalıverdik. Efendim malumunuz...

Kapat