nuManaGa.com

Bayram

  Heyecan, mutluluk, huzur… Üçünü harmanlayan başka zaman var mı? Bayram nefis bir tablo. Gönüllerin feraha ermesi, küslerin barışması, dillerin hizaya girmesi, gıybet denen illetin önünün kesilmesi huzuru; ailelerin, dostların bir araya gelmesi, kederlerin kenara itilmesi, ziyaretler mutluluğu; bugünün bayram olduğunu bilmek, küçüklerin bayramlıklarına bakarak uyanmaları, rengarenk giyinip şeker toplamak için sokağa fırlamaları heyecanı anlatıyor. Bu tablo kadar güzeli yeryüzünde yok. İlahi bir dokunuşun bu tabloya kattıkları hiçbir ressamın fırçasında bulunmayan bir renktir.

  Eskisi, yenisi fark etmez. Bayramlar her zaman güzeldir. Çocuklarımız her zaman güzel değil mi? Birlikte olmak mutluluk vermez mi her daim? O zaman yeniler de güzeldir… Bayramın getirdiklerini görmeyi bilene yeni bayramlar da huzur, sevinç verir elbette. “Görmesini bilmeyen eski bayramlarda ne buluyordu ki?” diye düşünmeden edemiyor insan.

  Mutluluğun paylaşıldıkça çoğaldığının belgesidir bayramlar. El öpmeler, harçlıklar, ziyaretler, ikramlar… Anneler, babalar, dedeler, nineler, çocuklar, dostlar, komşular… Yüreklerin birbirine yaklaştığı zamanların getirdiği tarifsiz neşeye doymak için bayram günlerinin değerini bilmek ve bu kutlu günleri ihya etmek lazım. Sokağa çıkmak, bayramlaşmak, insanların gözlerinin içine bakarak gülmek ve daha fazlasını yapmak gerek. Senede kaç kere bayram? Tadını çıkarmalı, zevkine varmalı, doymalı insan.

  Mutluyum, huzurluyum… Bir bayrama daha kavuşmanın verdiği tarifsiz bir duygu yaşıyorum. Bu duygu o kadar güzel ki… En kıymetlilerimle yani ailemle beraberim. Bayram namazımı kıldım, bayramlaştım, tatlılar yedim, etrafa gülücükler dağıttım, kızgınlıklarımı rafa kaldırdım, çocuklara şekerler verdim… Bayramı bayram gibi yaşadım.  Keşke her gün bayram olsa! Yahut bizler ömür denen kısa zamanın değerini bilip, nefes aldığımız her dakikayı bayrammış gibi geçirebilsek…

  Huzur, mutluluk, şefkat, anlayış ilelebet yüreklerde yer bulsun. Bayramlar mübarek, kutlu ve de mutlu olsun!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu / Fethiye

Fethiye'nin ne çok gezilecek yeri varmış meğer. Sadece deniz, kum, güneş değil, tarihi kalıntılar ve doğal güzellikler de Fethiye'yi öne...

Kapat