nuManaGa.com

Batı Park / Amisos Tepesi / Samsun

Samsun – Sinop kara yolu üzerinde bulunan iki güzel mekan… Ailece gezip güzel vakit geçirebileceğiniz Batı Park ve Amisos Tepesi. Birbirine çok yakın bu iki güzel yer Samsun şehir merkezine sadece 4 km. uzaklıkta. Dolmuşlar ve otobüsler ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz Batı Park’a ve Amisos Tepesi’ne. Son yıllarda oldukça gelişen Samsun bu mekanlar ile birlikte daha bir güzelleşti. Böyle güzel başka mekanların Samsun’a kazandırılmasını temenni ediyoruz.

  Şimdi bu iki güzel mekanı tanıma zamanı. Batı Park ile başlayalım. Batı Park ailece gezebileceğiniz, içinde çocuk parkları, oyun alanları bulunan şirin bir mekan. Tanıdığımız masal kahramanlarının, çizgi film karakterlerinin heykellerinin bulunduğu Batı Park Samsunlular’ın nefes aldığı sayılı yerlerden. Ayrıca burada çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla kurulan alanlar, oldukça uzun bir go-card pisti, yürüyüş yolları, çok hoş bir kafeterya, gondollar ve Amisos’a ulaşmayı sağlayan teleferikler bulunmakta.

  Batı Park içinde göze çarpan en önemli yapı kuşkusuz Amazon heykeli. 12,5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığında olan bu görkemli heykel görenleri büyülüyor. Savaşçı bir kraliçeyi temsil eden heykel heybetli duruşu ile Amazon Adası denilen kısımda bütün ihtişamı ile gelenleri karşılıyor.

Batı Park’ta teleferiklerin olduğunu ve bu teleferikleri vasıtası ile Amisos Tepesi’ne çıkalabileceğini söylemiştik. Teleferikler oldukça uygun fiyata ( Son gittiğimde 1 lira idi.) sizleri Amisos Tepesi’ne çıkarıyor. Sadece Amisos Tepesi’ne çıkartmakla kalmıyor teleferikler, eşsiz bir manzarayı da sizlerin beğenisine sunuyor.

  Gelelim Amisos Tepesi’ne. İki adet mezarın bulunduğu Amisos sadece tarihi bir mekan olarak düşünülmemeli. Kaliteli bir restoran, ziyaretçi seyir binası ve harika bir manzara Amisos Tepesi’nde sizleri bekliyor. Karadeniz’e karşı çayınızı yudumlamak gerçekten çok keyifli Amisos Tepesi’nde.

15 ve 8 metre yüksekliğinde iki farklı mezar bulunuyor burada. Mezarlar oda şeklinde tasarlanmış. Yapılan araştırmalar mezarların Hellenistik döneme ait olduğunu ortaya koyuyor. Mezarlar ziyarete açık.

  Muhteşem bir manzara, oyun alanları, şık ve güzel mekanlar… Batı Park ve Amisos Tepesi Samsun’un parlayan yıldızı olmaya aday. Özellikle Batı Park devam eden çalışmalar bittiğinde daha da güzel bir hal alacak eminim.

Samsun’a yolu düşenler mutlaka bu güzel yerleri görsünler. Hem tarih hem eğlence… Samsun-Sinop kara yolu üzerinde bulunan Batı Park ve Amisos Tepesi ziyaretlerinizi bekliyor.

Batı Park ve Amisos Tepesi resimleri (slayt):

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,
  1. Nihan Özdemir diyor ki:

    Geçen hafta bayram tatili dolayısıyla soluğu Samsun’da ailemin yanında aldım. Ve gerçekten bazen doğup büyüdüğüm şehri tanıyamadığımı hissettim. Öyle çok yer açılmış ve şehir o kadar gelişmiş ki, gezilip görülesi yerlerin sayısı artmış. Hem gurur duydum hem de çok güzel vakit geçirdim. Yazınızda anlattığınız yerler ziyaret ettiğim yerler arasındaydı.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TRT Belgesel Çok İyi Oldu
TRT Belgesel Çok İyi Oldu

  Günümüzde belgesel izleyenler "Entelsin oğlum sen..." gibi saçma sapan cümleler ile eleştiriliyorlar. Sanki belgesel izlemek kötü bir şey. Çok kızmamak lazım...

Kapat