nuManaGa.com

Başın Öne Eğilir

   Mutlu insanın gözlerinin içi güler, yanaklarını kahkahalar doldurur. Sadece gülümsemesinden, kahkahasından değil; sesinden, ellerinden, davranışlarından, kıvrılan vücudundan da anlaşılır mutluluğu insanın ve mutlu insan başı her zaman dik bir şekilde yürür. Sevincini herkes görsün; sevinç, neşe, mutluluk güneşi açsın; keder bulutları dağılsın diye. Dimdik durur mutlu insan. Bütün şerefsizliklere, haysiyetsizliklere, yalanlara, ayrılıklara, kahpeliklere, hüzünlere, ölümlere, gidenlere, arkadan vuranlara, hiç uğruna satanlara inat eğmez başını öne.

  Kararlı insanın duruşundan anlaşılır ne istediği. Tuttuğunu koparanlar hep dik duranlardır. Kararlıysa bir insan adımlarını sağlam atar ve başı dik bir şekilde hedefine yürür. Engellere, karalamalara, haksızlıklara, kayırmalara rağmen eğmez başını öne.

  Gururlu insanın terk edişi, bir boksörün yirmi yumruğuna bedeldir. Yeri geldiğinde gitmeyi bilme erdemine ve gurura sahip bir insan dik bir şekilde gider ve baktırır arkasından. Yalanları, yanlışları, hakaretleri, karanlıkları sahiplerine bırakıp yeni yolunu tutar. Kalıp başını öne eğemez gururu olan.

  Şeref sahibi kişi göz yumamaz alçaklara ve alçaklıklara. Söyler yüzlerine takır takır söylenmesi gerekenleri, gösterir alçaklara bir tablo misali gerçekleri. Yılmaz hiçbir zaman… Başını öne eğmez alçakların entrikalarına rağmen.

  Başı dik yürüyenler sadece mutlu, kararlı, gururlu, şerefli insanlar değildir. Kötülerin de başı diktir daima. Onca şerefsizlik, yalan, hıyanet, iftira, dedikodu… Bunları ve daha fazlasını yapmalarına rağmen başı dik bir şekilde yürüyenler ar damarı çatlamış olanlardır.

  Ve başlarını öne eğenler… Suçlu yahut pişman insan başını öne eğer. Olan biteni bir kukla gibi boş boş izleyenler kaldıramazlar başlarını yerden. Gözleri kaldırım taşlarına takılır. İhanetin yükünü taşıyamaz boyunları… İçlerinde hesaplaşırlar ama cesaret yoksunudurlar, iki kelam edemez dudakları. Hele de görürlerse ihanetlerini kalplerine hatırlatacak bir nesneyi yahut bir bireyi…

  Haksız mıyım? İşte başın böyle öne eğilir eski dostum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bedri Rahmi'nin Sanat ve Edebiyat Anlayışı
Bedri Rahmi’nin Sanat ve Edebiyat Anlayışı

  Bedri Rahmi Eyüboğlu sadece bir ressam değil, edebiyat ile de yakından ilgilenmiş büyük bir sanatçıdır. Kaleme aldığı şiirler, makaleler,...

Kapat