nuManaGa.com

Bağlamam Var Üç Telli

Denizlili Hayri Dev’in kim olduğu, nasıl yaşadığı ve sanatı hakkında bilgiler veren çok güzel bir belgesel Bağlamam Var Üç Telli. Hayri Dev’in ve yaptığı müziğin tanıtılması açısından bu ve benzeri belgeseller çok önemli. Ülkemizde Hayri Amca’yı tanımayanların sayısı oldukça fazla. Şahsen Hayri Dev’in yurt dışında daha çok tanındığını düşünüyorum. Ülkemizde kimseler bilmezken Fransa’da konserler veriyordu Hayri Amca. Geç kalmış olsak bile Hayri Dev’i ölümsüzleştirecek işler yapılması sevindirici.

Bağlamam Var Üç Telli isimli belgeseli izleyerek  Hayri Dev’in günlük yaşantısı  hakkında bilgi edinmek, müziğinin sırlarını keşfetmek mümkün. TRT 1’de izlediğim bu güzel belgeseli çekenlere teşekkür etmek istiyorum. Dünyanın sahip çıktığı, UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazineleri” arasında yer verdiği Hayri Dev’i tanıtmak ve ölümsüzleştirmek adına verilmiş başarılı bir eser bu kısa belgesel. numanaga.com‘dan önceki sayfamda Hayri Dev ile ilgili yazılar yazmıştım. Onlardan biri bu sayfada da mevcut. Hayri Amca hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Belgesel TRT ekranlarında bazı günler yayınlanmakta. Son zamanlarda yerli yapımlara önem veren TRT böyle yayınları umarım devam ettirir. Yabancı sinema filmlerinin ve absürt dizilerin işgal ettiği ekranlarda böyle güzel yapımlara yer vererek bizleri umutlandıran ve de mutlu eden TRT alkışı hak ediyor.

Hayri Dev’i tanımak veya hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya tıklayarak Bağlamam Var Üç Telli adlı başarılı belgeseli izleyebilirler.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Bu ölümsüz eseri birçok kişi severek okumuştur eminim. Peyami Safa eserlerine hayran olan bendeniz de bu ölümsüz eseri severek okuyanlardan biriyim. Bazı...

Kapat