Bafra Karpuzu

nuManaGa tarafından 10 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır.

  “Ne Bafra imiş arkadaş!” diyenleri şimdiden duyar gibiyim. Nokul, dondurma, pide derken sıra geldi Bafra karpuzunu tanıtmaya. Karpuz denildiğinde akla gelen şehirlerden biri değildir Bafra ama Bafralı üreticilerin yetiştirdiği karpuzun tadı bir başkadır. Diyarbakır, Adana gibi şehirlerimizde yetiştirilen karpuzların daha çok biliniyor olması takdir edersiniz ki tanıtım ile alakalı. Lezzet önemli ama tanıtım unutulmamalı.

  Tanıtım eksikliğinden ve ilgisizlikten rakiplerine göre daha az biliniyor olması Bafra karpuzunun önündeki en büyük engel. Nefis karpuzların tadına bakanlar bana hak veriyorlardır eminim. Diğer karpuzların tadına bakan biri olarak Bafra karpuzunun en az onlar kadar lezzetli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bafra karpuzunun tutkunlarından Tanju Çolak “Ne Sürmene ne adana ne de Diyarbakır karpuzu… En iyisi Bafra karpuzudur.” diyor Twitter sayfasında. Hak vermemek elde değil Tanju’ya.

  Bafra karpuzu Bafra’da tarım ile uğraşanlar için çok önemli. Her yıl karpuzların, kavunların yarıştığı bir festival düzenleniyor Bafra’da. Birbirinden nefis ve büyük Bafra karpuzları sergileniyor. Birinciye ödül veriliyor… Bu güzel festivali tüm Türkiye’ye duyurmak gerek ama sadece birkaç haber ile yetiniliyor. Ne yazık ki dondurma, nokul, pide gibi karpuz da tanıtılmıyor. Coğrafya derslerinde anlata anlata bitiremediğimiz Bafra Ovası’nın en büyük eksiği tanıtım. Coğrafya kitapları da olmasa Bafra’yı bilen olmayacak.

  Çok karpuzlar görmüşsünüzdür, tatmışsınızdır… Bazılarını çok beğenmişsinizdir. Bir de Bafra karpuzunu deneyin. Pişman olmayacağınızı garanti ediyorum. 

Not: Tanju Çolak’ın bulunduğu fotoğraf Bafra 2000 Tv’nin internet sitesinden alınmıştır.

Yazıyı beğendin mi? Durma paylaş!

Bu Yazıları da Görün:

E-mail adresinizi girin ve

yeni yazılardan ilk siz haberdar olun:

Aktivasyon mailini onaylamayı unutmayın.

"Bafra Karpuzu" adlı yazı 10 Ekim 2011 tarihinde saat 21:27 sularında "Gez/Gör/Ye" kategorisinde yayınlanmıştır. Bugün 1.669 kere okunmuştur. Ayrıca henüz yorum yapılmamıştır. Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

Yorum Alanı

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?  Tarihte Bugün

  Arama Kutusu

 • Atatürk Diyor Ki;

  Türk Dili'nin, kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için, bütün devlet teşkilâtımızın, dikkatli, ilgili olmasını isteriz.

 • Ortaya Karışık

 • Yeni Yazılar

 • Son Yorumlar

  Hamur İşi Tarifleri: halit bey footer.php dosyanı...
  numanaga: Bilgiler için teşekkürler ...
  Nihadi Önal: Ben 1971- 73 yılları arası...
  Volkan Atabey: agam yine gezisen he :D...
  Jamaica: Teşekkkürler, deneyeceğim....
  Özge: merhaba bu rapor içindekiler...
  kubra: raporlar için teşekkürler ...
  zendaya: çok yararlı bir yazı. teş...
  Kadir Kocaman: Gözümüz saatte söyleştik...
  07genç: proje ödevim için çok yard...
 • Makineme Takılanlar

  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
 • Seçmece Konular

 • Anket

  Açılım süreci sizce terörü bitirir mi?

  View Results

  Loading ... Loading ...
Tüm hakları nuManaGa.com'a aittir. İzinsiz alıntı dahi yapılamaz. Lütfen Kullanım Kuralları adlı sayfayı ziyaret ediniz. © 2009-2014 nuManaGa.com™