nuManaGa.com

Bafra Karpuzu

  “Ne Bafra imiş arkadaş!” diyenleri şimdiden duyar gibiyim. Nokul, dondurma, pide derken sıra geldi Bafra karpuzunu tanıtmaya. Karpuz denildiğinde akla gelen şehirlerden biri değildir Bafra ama Bafralı üreticilerin yetiştirdiği karpuzun tadı bir başkadır. Diyarbakır, Adana gibi şehirlerimizde yetiştirilen karpuzların daha çok biliniyor olması takdir edersiniz ki tanıtım ile alakalı. Lezzet önemli ama tanıtım unutulmamalı.

  Tanıtım eksikliğinden ve ilgisizlikten rakiplerine göre daha az biliniyor olması Bafra karpuzunun önündeki en büyük engel. Nefis karpuzların tadına bakanlar bana hak veriyorlardır eminim. Diğer karpuzların tadına bakan biri olarak Bafra karpuzunun en az onlar kadar lezzetli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bafra karpuzunun tutkunlarından Tanju Çolak “Ne Sürmene ne adana ne de Diyarbakır karpuzu… En iyisi Bafra karpuzudur.” diyor Twitter sayfasında. Hak vermemek elde değil Tanju’ya.

  Bafra karpuzu Bafra’da tarım ile uğraşanlar için çok önemli. Her yıl karpuzların, kavunların yarıştığı bir festival düzenleniyor Bafra’da. Birbirinden nefis ve büyük Bafra karpuzları sergileniyor. Birinciye ödül veriliyor… Bu güzel festivali tüm Türkiye’ye duyurmak gerek ama sadece birkaç haber ile yetiniliyor. Ne yazık ki dondurma, nokul, pide gibi karpuz da tanıtılmıyor. Coğrafya derslerinde anlata anlata bitiremediğimiz Bafra Ovası’nın en büyük eksiği tanıtım. Coğrafya kitapları da olmasa Bafra’yı bilen olmayacak.

  Çok karpuzlar görmüşsünüzdür, tatmışsınızdır… Bazılarını çok beğenmişsinizdir. Bir de Bafra karpuzunu deneyin. Pişman olmayacağınızı garanti ediyorum. 

Not: Tanju Çolak’ın bulunduğu fotoğraf Bafra 2000 Tv’nin internet sitesinden alınmıştır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bunu İstiyorum
Bunu İstiyorum

  Boğaz manzaralı bir yalı, cepte tomar tomar dolarlar, çevrede her milletten insan, gazetede bir köşe, genel yayın yönetmenliği falan......

Kapat