nuManaGa.com

Bafra Baraj Gölleri

Kızılırmak üzerine kurulu iki baraj Derbent ve Altınkaya. Kolay Beldesi yakınlarındaki bu barajların gölleri zaten güzel olan Kızılırmak çevresine ayrı bir güzellik katıyor. Kızılırmak kızıl akar derler ya Bafra sınırları içerisinde öyle değil. Yeşile çalan harika rengi ile selamlıyor insanları ve gelin gezin buraları, balık tutun, piknik yapın, fotoğraf çekin, şehrin gürültüsünden kaçıp huzur bulun diyor Kızılırmak. Mükemmel manzaralar, tertemiz bir hava ve sessizlik…  Baraj gölleri sizleri bekliyor.

Bafra şehir merkezinden kısa sürede ulaşabilirsiniz baraj göllerine. Sizi karşılayan Kızılırmak’ın kıyısından yapacağınız yolculukla güzel mesire alanlarına ulaşabilirsiniz. Derbent yakınlarında gerçekten güzel yerler mevcut piknik için. Yakın mangalınızı… Kızılırmak kenarında harika bir gün geçirin.

Bu güzel mekanlar balıkçıların uğrak yerlerinden. Özellikle olta balıkçıları buraları tercih etmekte. Çok büyük balıklar tutanlar oluyor. Gözlerimle görmek nasip olmadı ama burada yaşan bir dostumun kocaman balıklarla boy boy fotoğrafları olduğunu söyleyebilirim.

Piknik için elverişli alanların yanında nefis alabalıkları tadabileceğiniz lokantalar da mevcut. Taptaze ve sıcak bir şekilde önünüze gelen balığın tadını sizlere anlatamam. Mutlaka tatmanız gerek. Nezih ve işini iyi yapan lokantalar olduğu gibi hoş olmayan mekanlar da var. Seçimi iyi yapmak gerek. İsim verip reklam yapmak istemiyorum.

   Bu bölgede tarihi kalıntılar da mevcut. Asarkale olarak bilinen bu kalıntıların Hellenistik döneme ait olduğu söylenmekte. Şimdilerde yok olmak üzere olan kalenin üst kısımlarında su kuyusuna benzer kalıntılar var. Ayrıca burada kaya mezarları bulunmakta. Kızılırmak’ın altından bir yol olduğu ve buralara girilebildiği söyleniyor ama henüz o yolu kullandım diyeni görmedim. Yıllardır bu bölgenin turizme açılacağı vaatleri atılsa da elle tutulur bir şey yok malesef. Bildiğim kadarı ile harita bulunamadığı için oluşturulan bir restorasyon projesi yakın zamanda iptal edilmişti.

Televizyonlarda gördüğünüz batık minare de burada. Baraj yapımı nedeniyle  sular altında kalan köyün minaresinin bir kısmı su üstünde kalmış. Hoş ve etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Bu bölge daha çok bu minarenin varlığı ile tanınıyor. Birçok programa konu olmuştur batık minare.

Yolunuz Samsun’a, Bafra’ya düşerse baraj göllerine doğru ufak bir gezi yapın. Mangalınız, semaveriniz varsa mutlaka yanınıza alın. Asarkale civarını görün ve eğer yanınızda çevreyi bilen biri varsa yukarılara tırmanın. Manzarayı tepelerden seyretmenin keyfi bir başka. Batık minareyi görmeyi ve nefis bir alabalık yemeyi de unutmayın sakın.

İşte çektiğim fotoğraflardan oluşan slayt gösterisi:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,
  1. this post is very usefull thx!

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Makine mi? Makina mı?
Makine mi? Makina mı?

  Bir başkadır benim memleketim. Doğruyu yanlış yapmaya bayılır. Hele mesele dil olunca yanlışların sayısı oldukça fazla. Egsoz der, tasviye...

Kapat