nuManaGa.com

Avrasyalı Olmak

  Banu Avar gibi yazan da yok anlatan da. Politik konulara değinen bir kitabın dili bu kadar mı güzel olur? Attila İlhan’ı iyi bilen bir kalemden çıkan başarılı bir eser Avrasyalı Olmak. Avrasya coğrafyasının acılarını, sıkıntılarını, mutluluklarını ve ayakta kalma mücadelesini müthiş bir dil ile gözler önüne seriyor bu kitap. Banu Avar sadece olaylara değil; insan öykülerine de yer veriyor Avrasyalı Olmak adlı eserinde.

  Banu Avar ile birlikte Dağıstan ve Azerbaycan’dan Balkanlar’a, Kıbrıs’tan Ukrayna’ya, Kırgızistan’dan Küba’ya birçok ülkeyi tanıma fırsatı buluyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki mazlum ve gururlu halkların yaşam mücadelesine tanık olurken; emperyalist güçlerin tezgahladıkları oyunları ve bu oyunlara kulluk edenleri de öğrenmiş oluyoruz. Asya, Amerika, Avrupa, Afrika. Farklı kıtalarda sahneye konan benzer oyunların açtığı yaraların ne kadar derin olduğunu görmemizi sağlıyor Banu Avar.

  390 sayfadan oluşan ve Remzi Kitabevi’nin piyasaya sürdüğü eserde neredeyse hiç imla hatası yok. Banu Avar dilimize gösterdiği ilgiyle de gönülleri fethediyor. Ayrıca Avrasyalı Olmak adlı kitabı sadece politik eserler kategorisinde değerlendirmenin büyük yanlış olacağını belirtmeyelim. Küresel oyunların göbeğinde kalan halkların içinden öyle masum ve içten insan hikayeleri ile süslenmiş ki yazılar… Mest olmamak elde değil. Nahçıvan’da pazardaki amcalar, teyzeler; Cezayir’deki Niğdeli kebapçı; Küba’daki Jamaikalılar… Banu Avar emperyalizmin acı gerçeklerini ve bundan etkilenen insanları harika tasvirleri ile eserine yansıtıyor. Sanki bir roman okuyormuş gibi hissediyor insan.

  Dünyayı yöneten küresel sermayenin kirli hesaplarının ve dayatmacı zihniyete karşı duran onurlu devletlerin, insanların anlatıldığı Avrasyalı Olmak her kütüphanede olması gereken, çok kaliteli bir eser. Kan emicileri daha iyi tanımak ve onurlu insanlarla umuda yelken açmak için bu eseri mutlaka okuyun!

  Teşekkürler Hatice.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Son Gün
Son Gün

  Son gün her zaman acıklıdır ve bunun yanında iyimser duyguların yüreği kapladığı zamandır. Bir şehirden ayrılırken kötülerden çok iyiler...

Kapat