nuManaGa.com

Attila

Attila  Tarihi romanlar raflarda epey yer kaplamakta. Bunca kitabın arasından değerli olanı seçmek önemli. Çünkü bu alan hem çok seviliyor hem de çok sömürülüyor. Tarih, önemli ve kaliteli romancıların ellerinde yükselmeli. Edebiyatımızın önemli yazarlarından Peyami Safa’nın tek tarihi romanı olan Attila; bir ustanın elinden çıkan tarihi romanların ne kadar lezzetli olduğunu açıkça göstermekte.

  Attila, tarih boyunca hakkında en çok konuşulan hükümdarlardan biri. İspanya’yı ezip geçen, Doğu ve Batı Roma’ya diz çöktüren bu büyük devlet adamı hakkında çok şey yazılıp çizildi. Zehirli bir iğneyle mi öldü? Eceliyle mi göçtü? Gerçekten ihtiraslı aşklar yaşadı mı? Ve genellikle bu büyük hükümdar için olumsuz cümleler kullanıldı. Çünkü o döneme ışık tuttuğu zannedilen yanlı kaynakların sahipleri yenilgilerini yazmak istemediler.

  Ötüken Neşriyat’ın kitapseverlerle buluşturduğu ve büyük Türk hükümdarının hayatından çok önemli kesitler sunan Attila, iki yüz doksan iki sayfadan meydana gelmekte. Peyami Safa, tarihin gördüğü en büyük hükümdarlardan biri olan Attila’yı bambaşka bir şekilde anlatıyor. Sanatçı sadece bir roman kurgulamıyor; tarihi kaynakları da bu kurgunun içinde muhteşem bir şekilde eritiyor. Dipnotlar olmasa, Bizans tarihçilerinin adı geçmese tarihi bilgi sunan cümlelerin farkına bile varılmayacak. İşte usta kalemin farkı. En önemlisi Batılı, yanlı tarihçilerin ve romancıların karaladığı Attila, gerçek değerini buluyor.

  Attila’nın gönül maceralarının, savaşlarının, Hun insanının yaşantısının odakta olduğu eserde müthiş bir aksiyon ve ihtiras okurla buluşuyor. Heyecanın dozunda bir an olsun azalma olmuyor. Özellikle savaş sahneleri çok etkileyici bir şekilde kaleme alınmış. Peyami Safa, Attila ile birlikte bizleri de Gol yahut İtalya üzerine sefere çıkarıyor. Oklar, kargılar, kalkanlar, asil savaşçılar, kana boyanan nehirler, Attila’nın karşısında duramayan yüksek kaleler… Her hecede ruh, her kelimede büyük bir yazarın dokunuşu var.

  Bugünlerde tarihi roman yazdığını zanneden yazarcıklarla dolu dört bir yanımız. Büyük hükümdarlar, değerli kumandanlar, yüksek ruhlu savaşçılar ne yazık ki küçük ve silik cümlelerle anlatılıyor. Bunca beceriksizliğin arasında güneş gibi parlayan Peyami Safa’nın Attila romanı, her kütüphaneye ışık vermeli.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Demografik Problem
Böyle Sağduyu Görmedim

  Vatanına ihanet edene düne kadar "vatan haini" derdik; şimdi ise "özgürlük savaşçısı" diyen cibiliyetsizler var. Bu bir siyaset meselesi...

Kapat