nuManaGa.com

Attila İlhan “Tutuklunun Günlüğü”

“Kitap Tanıtımı” adlı kategoride sizlere beğendiğim kitaplar hakkında bilgi vermeye devam ediyorum ve de edeceğim. Bu yazımda Attila İlhan’a ait olan çok güzel bir kitabı tanıtmaya çalışacağım.

“Tutuklunun Günlüğü’nde Attila İlhan, klasik Türk şiirinin sesini, havasını yeni, çağdaş ve toplumsal bir içerikle doldurarak yeniden kuruyor. Her şiirde darberlerin yaraları, bunalımı, acıları, dehşeti sızmış, simgesel, derin şiirler…”

Yukarıdaki tanım kitabın arka kapağında bulunmakta. Eser böyle özetlenmiş. Eseri okuyan biri olarak sizlere daha özel bilgiler vermek istiyorum.

Attila İlhan “Tutuklunun Günlüğü” adlı eserine Nef-i’den bir cümle ile başlıyor: “Bir ah ile bu alemi viran ederim ben…” Ardından hayran olunacak o üslubu ile yazdığı şiirler geliyor.

Eser 5 ana bölümden oluşmakta. Bu bölümleri de eşsiz güzellikteki şiirler oluşturuyor. Birkaçının adını verecek olursak: “Kızların Gözleri”, “Düşünceli Sevda Çiçekleri”, “Bulut Günleridir”, “İçlenme”, “Allende Allende”…

Şiirlerin oluşturduğu bölümler dışında kitabın 117. sayfasından itibaren iki bölüm daha bulunmakta: “Meraklısı İçin Notlar” , “Meraklısı İçin Ekler”. Bu bölümlerde kitabın yazılış hikayesine değiniyor Attila İlhan ve de takipçilerinin sorduğu sorulara cevaplar veriyor.

İş Bankası Yayınları’ndan çıkan eser 176 sayfadan oluşmakta. Attila İlhan’ın samimi ve sıcak üslubu sizleri mest edecek eminim. Unutmadan bir de ufak ayrıntıya yer vermek istiyorum. Eserdeki tüm şiirler İzmir’de yazılmış. Attila İlhan şöyle diyor: “Tutuklunun Günlüğü’ndeki şiirler, İzmir şiirleridir, hepsi İzmir’de yazılmışlardır. Öyle sanıyorum ki şiir kitaplarımın içinde bütün şiirleri aynı şehirde yazılmış tek kitap Tutuklunun Günlüğü’dür.”

Bu kıymetli eseri mutlaka okuyun. Eserdeki “Allende Allende” adlı şiirden bir iki mısra ile yazımı bitiriyorum. Selametle…

“Ölüm birden boşalmasıdır insanın kendisinden
Gizli titreşimler uçar belki boşlukta sesinden”

“Güneş vurunca parıldar görünmez ayak izleri ki
Beyhude korularda eski bir yaz gezmesinden”

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,
  1. alper diyor ki:

    şiir gerçekten güzelmiş. kitabıda ilk fırsatta okumaya çalışacağım.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
mektup türleri
Özel ve Resmi Mektuplar

Bir süre önce yaptığım bir sunum için hazırlamıştım bu bilgileri. Sizlerle paylaşmak istedim. Umarım yararlı olur. Bu yazımda mektup türlerinden...

Kapat