nuManaGa.com

Atatürk’ün Yazdığı Geometri Kılavuzu

   Türkçe’ye çok önem verirdi Mustafa Kemal Atatürk. Dilini kaybeden ülkelerin benliklerini de kaybedeceğine sık sık değinirdi. Dilimizin önemli olduğunu ve gelecek nesillere bozulmadan aktarılması gerektiğini savunurdu. Türk dilinin gelişmesine, yaşamasına ve yabancı dillerin etkisinin azaltılmasına yardımcı olmak için sadece hocaları, aydınları teşvik etmekle kalmaz kendisi de sahaya inerdi, çalışırdı. Kurultaylar düzenlenmesini isterdi ve bu kurultaylarda saatlerce yabancı kelimelere Türkçe karşılık bulunması için uğraştığı olurdu. O dilimizin hak ettiği yerlere gelmesi için büyük uğraşlar vermiştir.

  Söylediği sözler, katıldığı kurultaylar dışında Atatürk’ün Türkçe’ye kazandırdığı önemli bir eseri söylemeden geçmeyelim. Çoğu kişi bu eserden habersiz. Günümüzde sıkça kullandığımız birçok terim Atatürk’ün gayretleriyle Türkçe’ye çevrilmiştir ya da yeni Türkçe kelimeler türetilmiştir. Bunu kimse inkar etmez fakat Atatürk’ün geormetri ile ilgili terimlere Türkçe karşılıklar bulduğu eser hakkında nedense pek bilgi verilmemekte. Üniversite üçüncü sınıfa kadar böyle bir eserden habersizdim. Bir ders için yaptığım araştırma sayesinde eser hakkında bilgilere ulaştım. Yani buradan okumuş ya da okumamış milyonlarca kişinin Atatürk’ün Türkçe’ye verdiği değerin sözde kalmadığını açıkça gösteren bu eserden habersiz olduğu sonucuna ulaşabiliriz.

  Atatürk bu eseri ölümünden bir yıl önce kaleme almış. Eserde, karışık olan yabancı geometri terimlerine bulunan Türkçe karşılıklar yer almakta. 44 sayfalık bu küçük kitaptaki tüm terimler Atatürk tarafından türetilmiştir. Artı, eksi, dörtgen, toplam, yüzey, çap, ikizkenar, köşegen, eşit, artı, teğet, açı, türev, oran, alan, varsayı… Gümüzde geometri ile ilgili kullandığımız hemen hemen tüm terimlerin Atatürk tarafından türetildiğini görüyoruz.

  Dilini, milletini çok seven Atatürk’ün ülkesi için yapılan her icraatta sahneye çıkarak boy gösterdiğini görmekteyiz. Siyaset, ekonomi, dil veya başka bir konu fark etmiyor. Milletin yararına olacak her işte bizzat sahaya inerek en fazla çalışan hep o olmuştur. “Geometri Kılavuzu” olarak adlandırılan ve Atatürk tarafından kaleme alınan bu eserde de dilimiz konusunda Atatürk’ün ne kadar hassas olduğunu ve Türk dili için ne kadar çok çalıştığını görmekteyiz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
At Çiftliğindeydik
At Çiftliğindeydik

   Geç kalan bir yazı... Her şeye vakit bulan ben nedense yazı yazmaya vakit bulamadım. Neyse bu konuyu geçelim ve...

Kapat