nuManaGa.com

Atatürk’ün Doğduğu Ev / Samsun

  Atatürk’ün 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldiği evin aynısı Samsun’da inşa edildi. Uzun uğraşlar sonucu tamamlanan ve müze olarak hizmet vermeye başlayan mekan Samsun-Tekkeköy yolu üzerinde bulunuyor. Atatürk sevgisinin yaşatılması adına bu tarz eserler büyük önem taşıyor. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı topraklara çok yakışan bu eser Tekkeköy Belediyesi’nin çabaları sonucunda halkımızla buluştu.

  Samsun-Tekkeköy yolu üzerinde bulunan yapının orijinalinden hiçbir farkı yok. Gayet başarılı bir iş çıkarılmış. Bence tek sıkıntı bulunduğu yer. Yolun hemen kenarında olması ve şehir dışında bulunması bu güzel yapının gereken alakayı görememesine neden olmakta.

       

  Müzenin içinde yatak odası, dinlenme alanı, kitaplık, mutfak gibi bölümler yer alıyor. Ayrıca Atatürk’ün kullandığı sivil ve askeri kıyafetler de müzede sergilenmekte. Müzeyi ziyaret etmek isteyenlerden hiçbir ücret talep edilmediğini de belirtmek isterim.

  Mustafa Kemal Atatürk’ün anısını yaşatmak adına yapılan ve Samsun’da ziyaretçilerini bekleyen Atatürk’ün Doğduğu Ev’i bizlere kazandıranlara teşekkürler. Samsun’a yolu düşen herkesin bu güzel yapıyı görmesi gerek!

  Beğendiğiniz fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Fransız Vekilin Sitesine Yazık Oldu
Kişisel İnternet Sitesi Çökertildi

  Ermenilerin yalakalığını yapmak için didinen, kökleri Tunus'a Cezayir'e dayanan bir kadın Valerie Boyer. Cezayir halkını katleden bir ülkenin milletvekilliğini...

Kapat